Jaki stół na spotkania rodzinne

Praktyczny, czyli rozkładany, a także przyjazny i trwały, czyli z drewna. Rodzinny stół powinien również cieszyć oko.

Wspólne spędzanie czasu zbliża i wiąże ludzi, a wspólne jedzenie wprawia w dobry nastrój. Rodzinne spotkania przy stole stanowią także okazję, by porozmawiać i wzajemnie się posłuchać. Dobrze jest więc wybrać taki stół, który będzie zachęcał do spędzania przy nim czasu, a poza tym będzie po prostu wygodny nawet wtedy, gdy organizujemy spotkanie z udziałem wielu gości. 

Co to znaczy: duży stół? 

Przyjmijmy, że to taki, przy którym wygodnie może zasiąść co najmniej osiem osób. To znaczy, że potrzebujemy stołu o długości co najmniej 200 cm, a najlepiej 240 cm (50-60 cm dla jednej osoby). Najbardziej praktyczny będzie stół rozkładany, np. z wygodnym wkładem motylkowym.

 

Stół Aston z wkładem motylkowym (na zdjęciu rozłożony). Na co dzień, gdy korzystają z niego wyłącznie domownicy, długość takiego stołu będzie wynosić 150 lub 180 cm (dostępne są dwa warianty). Nadal będzie to więc dość duży stół, ale nie zajmie niepotrzebnie zbyt dużo przestrzeni. Za to gdy przyjdą goście, wkład motylkowy pozwoli wydłużyć blat do 240 lub 270 cm. Stół Aston w całości wykonany jest z litego drewna.

 
 

Piękno w dużym rozmiarze

Stół znajduje się w centrum życia rodzinnego oraz zazwyczaj również w centrum przestrzeni. To w końcu okazały mebel. Dlatego powinien wyglądać odpowiednio do swojej niebłahej roli. Liczy się to, by wybrać mebel z najwyższej jakości materiału oraz wykonany precyzyjnie i z dużą dbałością o detale. Solidny stół z drewna będzie nam towarzyszył przez długie dekady. O jego trwałość nie będziemy musieli się martwić, zwłaszcza jeśli zadbamy o jego regularną pielęgnację i konserwację.

 
 

Stół Cason. Na co dzień jego długość wynosi 165 cm (zdjęcia na górze), ale można do niego dodać aż 6 wkładek (każda o długości 45 cm). Wtedy swobodnie zmieści się przy nim nawet 16-18 osób, ponieważ całkowita długość tego stołu wynosi nawet 435 cm (zdjęcie dolne). Przy takim stole można śmiało organizować np. wigilię lub inne wydarzenia gromadzące wiele osób.

 
 

Stół prostokątny czy okrągły?

Większą popularnością cieszą się stoły prostokątne, przede wszystkim dlatego, że są ustawne. Taki stół można postawić wzdłuż ściany, do maksimum wykorzystując przestrzeń (pamiętajmy tylko, że  po obu stronach stołu potrzeba 75 cm, żeby każdy mógł swobodnie wstać lub usiąść; absolutne minimum wynosi 60 cm).

Natomiast duże okrągłe stoły mają mniejsze powodzenie. Po pierwsze dlatego, że trudno je ustawić i zajmują dużo miejsca. Po drugie, biesiadnicy, siedząc przy takim stole, znajdują się od siebie zbyt daleko, co utrudnia rozmowy. Mniejsze okrągłe stoliki znakomicie sprawdzają się za to w roli stolików kawowych.

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]