Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Ale najpierw trzeba kupić łóżko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Potrzebne jest do tego wygodne łóżko oraz otoczenie sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Zacznijmy od pytania, jakie łóżko wybrać?

Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Potrzebne jest do tego wygodne łóżko oraz otoczenie sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Zacznijmy od pytania, jakie łóżko wybrać?

Jak duże powinno być łóżko?

 • Zwykle przyjmuje się zasadę: długość ciała (wysokość) plus 20 cm. Takie kryterium gwarantuje, że wybierzemy optymalną długość łóżka, a na pewno nie będzie za krótkie. 
 • W przypadku łóżka dla dwojga najlepiej wybierać takie, do którego pasuje materac o szerokości 180 lub 200 cm, a co najmniej 160 cm. Komfort snu zależy w praktyce od tego, ile przestrzeni potrzebują śpiące na nim osoby. Dlatego dobrze jest przeanalizować, w jakiej pozycji śpimy, czy często ją zmieniamy itp. Szersze łóżko przydaje się też np. wtedy, gdy mamy małe dzieci.   

 

Łóżko z zagłówkiem?

 • Chyba większość z nas preferuje takie rozwiązanie. Być może zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa? Ale jest to też rozwiązanie bardzo funkcjonalne na co dzień. Zagłówek przydaje się np. wtedy, gdy w łóżku czytamy, oglądamy coś na ekranie (przed zasypianiem lepiej tego nie robić) albo w weekendowy poranek lubimy w nim zjeść nieśpieszne śniadanie.

 

Łóżko z pojemnikiem?

 • Jeśli dysponujemy relatywnie niewielką przestrzenią „magazynową”, czyli nie mamy np. osobnej garderoby albo miejsca na dość dużą szafę, to pojemnik na pościel jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. 

 

Gdzie najlepiej ustawić łóżko?

 • Jeśli to tylko możliwe, to w takim miejscu, by wokół niego móc się swobodnie poruszać oraz drzwi do szafy czy komody otwierały się bez przeszkód, a przed nimi było wystarczająco dużo miejsca. Pamiętajmy też, że po obu stronach łóżka bardzo przydają się też szafeczki nocne, 
 • Pamiętajmy, że szerokość łóżka zwykle jest większa niż szerokość materaca. Dlatego przy pomiarach wnętrza warto wziąć pod uwagę konkretny model łóżka. 

Łóżko z drewna z z kolekcji Selens klasyczna, ponadczasowa i elegancka forma. Istnieje możliwość zamówienia łóżka z pojemnikiem.

 

Łóżko z z kolekcji Romantica, kskrzynia wykonana z litego drewna. Takie wzornictwo podoba się miłośnikom stylu retro.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, by dobrze spać i wstawać wypoczętym?

 • Osobny i bardzo ważny temat to oczywiście materac. Trzeba go wybrać odpowiednio do własnych upodobań, pozycji podczas snu i indywidualnych potrzeb związanych m.in. ze zdrowiem.  
 • Odpowiednie, najlepiej stonowane oświetlenie. Jeśli chętnie czytamy przed zaśnięciem, to przyda się też lampka – nie powinna być jednak za mała i zbyt słaba, by nie męczyć wzroku Telefon lepiej odłożyć daleko od łóżka, ponieważ emitowane przez ekran tzw. niebieskie światło przypomina poranek i rozbudza nasz mózg.
 • Tekstylia wykonane z naturalnych materiałów – wprowadzają zdrowszą atmosferę. 
 • Najlepiej śpi się w temperaturze 16-18 stopni C.
 • Zasłaniaj okna – im mniej światła w sypialni, tym lepiej się zasypia i spokojniej śpi. 

 

Łóżko z z kolekcji Limon, minimalistyczne w formie i dopracowane z niezwykłą starannością. Warto zwrócić uwagę na zaokrąglenia – zapowiada jako jeden z ciekawszych trendów 2021 roku. Wszystkie meble z tej kolekcji są wykonane z naturalnej okleiny dębowej z elementami drewna dębowego. Do impregnacji powierzchni drewnianych zastosowano ekologiczny wosk.

 
 

A jakie otoczenie sprzyja wyciszeniu i relaksowi? To przede wszystkim dobrze uporządkowana przestrzeń oraz przyjazne i zdrowe materiały. Dlatego nowoczesna sypialnia, tak zapowiadają się trendy na rok 2021, to właściwie powrót do źródeł: meble z drewna, tekstylia z naturalnych materiałów, prosta i, jeśli można tak to ująć, przejrzysta aranżacja.

Dlaczego meble z drewna? Przede wszystkim ze względu na mikroklimat, jaki wytwarzają. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, czy meble wykonane są wyłącznie z takich wosków, bejc, olejów czy lakierów, które są ekologiczne i przyjazne, a równocześnie gwarantują wytrzymałość i trwałość.

Z kolei przejrzysta aranżacja wprowadza atmosferę spokoju. Sporo inspiracji można zaczerpnąć z filozofii zen, dla której charakterystyczne są: minimalistyczne dekoracje, wyciszające kolory, niewielka liczba przedmiotów użytkowych (za to wysokiej jakości), harmonia całości. Jednak najważniejsza jest chyba świadomość, co w sypialni jest potrzebne, a co ewidentnie zbędne. 

Poza tym, meble do sypialni raczej nie powinny krzyczeć: „Zwróć na mnie uwagę!”. Formy oparte na dobrych proporcjach, zrównoważony design, wysoka jakość wykonania (dobrym kryterium oceny jakości są detale) oraz funkcjonalność to kluczowe cechy takich mebli.  

Udostępnij

Czytaj również

Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]
Duży stół i krzesła: jak je dopasować?