Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Ale najpierw trzeba kupić łóżko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Potrzebne jest do tego wygodne łóżko oraz otoczenie sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Zacznijmy od pytania, jakie łóżko wybrać?
Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Potrzebne jest do tego wygodne łóżko oraz otoczenie sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Zacznijmy od pytania, jakie łóżko wybrać?
Jak duże powinno być łóżko?
- Zwykle przyjmuje się zasadę: długość ciała (wysokość) plus 20 cm. Takie kryterium gwarantuje, że wybierzemy optymalną długość łóżka, a na pewno nie będzie za krótkie.
- W przypadku łóżka dla dwojga najlepiej wybierać takie, do którego pasuje materac o szerokości 180 lub 200 cm, a co najmniej 160 cm. Komfort snu zależy w praktyce od tego, ile przestrzeni potrzebują śpiące na nim osoby. Dlatego dobrze jest przeanalizować, w jakiej pozycji śpimy, czy często ją zmieniamy itp. Szersze łóżko przydaje się też np. wtedy, gdy mamy małe dzieci.
Łóżko z zagłówkiem?
- Chyba większość z nas preferuje takie rozwiązanie. Być może zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa? Ale jest to też rozwiązanie bardzo funkcjonalne na co dzień. Zagłówek przydaje się np. wtedy, gdy w łóżku czytamy, oglądamy coś na ekranie (przed zasypianiem lepiej tego nie robić) albo w weekendowy poranek lubimy w nim zjeść nieśpieszne śniadanie.
Łóżko z pojemnikiem?
- Jeśli dysponujemy relatywnie niewielką przestrzenią „magazynową”, czyli nie mamy np. osobnej garderoby albo miejsca na dość dużą szafę, to pojemnik na pościel jest rozwiązaniem bardzo praktycznym.
Gdzie najlepiej ustawić łóżko?
- Jeśli to tylko możliwe, to w takim miejscu, by wokół niego móc się swobodnie poruszać oraz drzwi do szafy czy komody otwierały się bez przeszkód, a przed nimi było wystarczająco dużo miejsca. Pamiętajmy też, że po obu stronach łóżka bardzo przydają się też szafeczki nocne,
- Pamiętajmy, że szerokość łóżka zwykle jest większa niż szerokość materaca. Dlatego przy pomiarach wnętrza warto wziąć pod uwagę konkretny model łóżka.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, by dobrze spać i wstawać wypoczętym?
- Osobny i bardzo ważny temat to oczywiście materac. Trzeba go wybrać odpowiednio do własnych upodobań, pozycji podczas snu i indywidualnych potrzeb związanych m.in. ze zdrowiem.
- Odpowiednie, najlepiej stonowane oświetlenie. Jeśli chętnie czytamy przed zaśnięciem, to przyda się też lampka – nie powinna być jednak za mała i zbyt słaba, by nie męczyć wzroku Telefon lepiej odłożyć daleko od łóżka, ponieważ emitowane przez ekran tzw. niebieskie światło przypomina poranek i rozbudza nasz mózg.
- Tekstylia wykonane z naturalnych materiałów – wprowadzają zdrowszą atmosferę.
- Najlepiej śpi się w temperaturze 16-18 stopni C.
- Zasłaniaj okna – im mniej światła w sypialni, tym lepiej się zasypia i spokojniej śpi.
A jakie otoczenie sprzyja wyciszeniu i relaksowi? To przede wszystkim dobrze uporządkowana przestrzeń oraz przyjazne i zdrowe materiały. Dlatego nowoczesna sypialnia, tak zapowiadają się trendy na rok 2021, to właściwie powrót do źródeł: meble z drewna, tekstylia z naturalnych materiałów, prosta i, jeśli można tak to ująć, przejrzysta aranżacja.
Dlaczego meble z drewna? Przede wszystkim ze względu na mikroklimat, jaki wytwarzają. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, czy meble wykonane są wyłącznie z takich wosków, bejc, olejów czy lakierów, które są ekologiczne i przyjazne, a równocześnie gwarantują wytrzymałość i trwałość.
Z kolei przejrzysta aranżacja wprowadza atmosferę spokoju. Sporo inspiracji można zaczerpnąć z filozofii zen, dla której charakterystyczne są: minimalistyczne dekoracje, wyciszające kolory, niewielka liczba przedmiotów użytkowych (za to wysokiej jakości), harmonia całości. Jednak najważniejsza jest chyba świadomość, co w sypialni jest potrzebne, a co ewidentnie zbędne.
Poza tym, meble do sypialni raczej nie powinny krzyczeć: „Zwróć na mnie uwagę!”. Formy oparte na dobrych proporcjach, zrównoważony design, wysoka jakość wykonania (dobrym kryterium oceny jakości są detale) oraz funkcjonalność to kluczowe cechy takich mebli.