Jak konserwować meble olejowane i woskowane

Drewno jest materiałem bardzo trwałym, ale trzeba je odpowiednio konserwować, żeby w dobrej formie służyło długie lata. Podpowiadamy, jak to robić.

Oleje i woski pokrywające powierzchnię naszych mebli, to produkty ekologiczne, uzyskiwane na bazie naturalnych składników. Z założenia przez cały czas wchodzą w reakcję z drewnem i okleinami. Można powiedzieć, że wykonane w taki sposób meble stale nieco się zmieniają. Dlatego po jakimś czasie zwykłego użytkowania na ich powierzchni mogą się pojawić szorstkość, matowe miejsca, przebarwienia, wytarte lub błyszczące brzegi, plamy albo lekkie zarysowania. 

Jednak stosunkowo łatwo można przywrócić oryginalny, piękny wygląd powierzchni. W takiej sytuacji warto zastosować zestaw do konserwacji mebli olejowanych lub woskowanych. Bardzo ważne: konserwuj meble tylko środkami do tego przeznaczonymi i postępuj zgodnie z załączoną do nich instrukcją. 

Odpowiednie zestawy możesz kupić bezpośrednio u producenta (sprzedaż wysyłkowa) lub w salonach. Koszt takiego zestawu to tylko 60 zł, a zyskujemy pewność, że stosujemy właściwe środki. 

Konserwacja powierzchni mebli w 7 krokach

  1. Odpyl powierzchnię mebla.
  2. Usuń z powierzchni blatu tłuste plamy i zabrudzenia. Najlepiej wykorzystać w tym celu benzynę oczyszczoną (ekstrakcyjną). 
  3. Następnie trzeba zmatowić powierzchnię blatu papierem o granulacji P320 lub P180. Koniecznie trzeba to zrobić wzdłuż słoi, zgodnie z rysunkiem drewna. 
  4. Odpyl powierzchnię suchą ściereczką
  5. Nanieś równomiernie gąbką niewielką ilość oleju lub wosku do pielęgnacji i pozostaw na kilka minut. 
  6. Wytrzyj nadmiar oleju lub wosku do sucha ściereczką.
  7. Meble zostaw do wyschnięcia na 24 godziny.

W przypadku bardziej porowatego drewna lub bardziej porowatej okleiny najlepiej powtórzyć wymienione czynności po 2–3 dniach. Tu jeszcze ważna uwaga techniczna: ze względu na ryzyko samozapłonu materiału zużytą gąbkę i ściereczkę należy zamoczyć w wodzie!

Wysokiej jakości drewno i solidna, precyzyjnie wykonana konstrukcja gwarantują, że będziemy cieszyli się meblami przez długi czas. Pojawia się więc pytanie: czy na pewno trzeba konserwować dobrej klasy meble w opisany powyżej sposób? Z czym trzeba się liczyć, jeśli nie będziemy konserwować mebli lub będziemy robili to w niewłaściwy sposób? Warto pamiętać, że drewno lub okleiny pozostawione samym sobie lub traktowane w nieodpowiedni sposób mogą z czasem pękać. Będą to pęknięcia zupełnie inne niż te naturalne wgłębienia czy ubytki, typowe dla prawdziwego drewna. Jeśli zależy nam na zachowaniu unikatowego charakteru i pięknego wyglądu naszych mebli, to dobrze jest powtarzać proces konserwacji 2-3 razy w roku.   

Jeśli powstanie szkoda, masz pytania lub potrzebujesz rady dotyczącej konserwacji mebli, skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem.

W innym wpisie przeczytasz o tym, jak na co dzień czyścić i dbać meble olejowane i woskowane LINK. 

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]