Przygotowaliśmy przewodnik po świecie stołów. Zajrzyj i znajdź stół pasujący do Twojego salonu, jadalni czy pokoju dziennego i odpowiedni dla Twoich potrzeb.
Dla wielu z nas stół to najważniejszy atrybut pokoju dziennego, salonu czy jadalni. Ustawiają go tak, by stanowił jego optyczne centrum. Wszystkie drogi prowadzą do niego, przy nim toczy się domowe życie, a więc nie tylko obiady czy kolacje, lecz również rozmowy czy wspólne gry.
Ale bywa i tak, że gospodarstwo domowe tworzą dwie osoby, posiłki spożywają na co dzień w kuchni, a stół jest zarezerwowany na specjalne wydarzenia i używany właściwie tylko wtedy, gdy przychodzi więcej gości.
Inni z kolei korzystają z niego na co dzień, ale w charakterze home office. Jeśli tylko mamy odpowiednie krzesło i właściwe oświetlenie (najlepiej naturalne), a pracujemy z lekkim laptopem, to czemu nie?
Niezależnie od naszego stylu życia, stół do pokoju dziennego czy salonu jest bardzo ważny, a wręcz nieodzowny. Z tym pewnie każdy się zgodzi. Pytanie brzmi: jaki stół wybrać? Nasz przewodnik pomoże znaleźć właściwy mebel.
1. Jak duże jest wnętrze?
Funkcjonalność stołu w znacznej mierze zależy od tego, w jakim otoczeniu i na jak dużej przestrzeni zostanie ustawiony. Zbyt mały stół w dużym wnętrzu zagubi się jak sportowy jacht na oceanie. I odwrotnie: zbyt duży stół w relatywnie niewielkim pomieszczeniu będzie wyglądał jak transatlantyk w kameralnym porcie. Kluczem do sukcesu jest właściwa miara i równowaga w przestrzeni. Czym się kierować?
- Ogólna zasada brzmi: odstęp między krawędziami stołu a ścianą lub innymi meblami powinien wynosić co najmniej 1 metr, ale dobrze, jeśli będzie to nawet o 20 cm więcej. Dlaczego? Rzecz w tym, by goście mogli swobodnie odsunąć krzesło przy wstawaniu i przechodzić wokół stołu. Chodzi tu o praktyczne względy, ale swoboda ruchów wpływa też na atmosferę przy stole.
- Zanim wybierzesz stół, zmierz wnętrze, a także meble, które już się w nim znajdują. Sprawdź, czy wszystkie drzwi, drzwiczki i szuflady będzie można bez problemu otwierać.
- Dobrze, jeśli przy wejściu do salonu czy pokoju dziennego zostawimy wolną przestrzeń. Tak zaaranżowane pomieszczenie sprawia bardziej zachęcające wrażenie i czujemy się w nim swobodniej. Ustawiając duże meble można się poczuć jak urbanista.
2. Stół prostokątny czy okrągły?
Obie formy mają swoich zwolenników. Wielu uważa, że prostokątny kształt i długi blat to klasyk w pokoju dziennym. Z drugiej strony, trudno przecież powiedzieć, że okrągłe stoły są awangardową nowością. Co więc wybrać? Istotnym punktem odniesienia jest kształt pomieszczenia.
- Jeśli mamy salon na planie wydłużonego prostokąta, to najlepiej sprawdzi się w nim dłuższy stół o kątach prostych.
- Jeśli natomiast dysponujemy dużą przestrzenią, o zbliżonych długościach ścian, to świetny będzie stół okrągły.
- Okrągły kształt stołu sprzyja rozmowom, ponieważ wszyscy siedzą w równej odległości od środka, dobrze się widzą i słyszą.
- Z drugiej strony, zdaniem wielu na stole prostokątnym łatwiej zorganizować większą biesiadę.
Bardzo wiele zależy więc od indywidualnych preferencji oraz sposobu, w jaki stół będzie wykorzystywany. Warto poświęcić trochę czasu, by to przeanalizować.
Dodajmy, że jest jeszcze rozwiązanie pośrednie między formą prostokątną a okrągłą. Jakie? O tym przeczytasz dwa pytania niżej.
3. Dla ilu osób?
Trudne pytanie, ale warto spróbować na nie odpowiedzieć. Kluczowe są tu właściwie dwie kwestie: ile osób najczęściej będzie zasiadało przy stole na co dzień oraz jak wielu gości maksymalnie się spodziewasz.
Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje co najmniej 60 cm długości stołu, by czuć się komfortowo. Dla prostokątnych stołów przelicznik wygląda więc tak:
4 osoby – 120 cm
6 osób – 180 cm
8 osób – 240 cm
10 osób – 300 cm
W przypadku stołów okrągłych pod uwagę bierzemy natomiast średnicę blatu:
4 osoby – 80 cm
6 osób – 120 cm
8 osób – 160 cm
10 osób – 200 cm
Dowiedz się, jak dopasować stół i krzesła
4. Stół z rozkładanym blatem?
To najbardziej elastyczne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Standardowa długość stołów do jadalni czy pokoju dziennego wynosi ok. 120-200 cm. Rozkładany blat pozwala łatwo zwiększyć ilość miejsca przy stole, kiedy jest to potrzebne. Szybko zyskujemy wtedy prawdziwy stół biesiadny. Natomiast na co dzień taki stół pozostaje meblem kompaktowym, łatwym do ustawienia i potrzebuje stosunkowo niewiele przestrzeni.
Można też oczywiście wybrać stół okrągły z rozkładanym blatem. Po rozłożeniu uzyskujemy zgrabny owalny kształt, czyli wspomniane rozwiązanie pośrednie między stołem prostokątnym a okrągłym.
5. Stół z nogami z metalu czy z drewna?
Stoły z nogami z metalu robią ostatnio furorę. Mają w sobie powiew nowoczesności, wprowadzają wrażenie dynamiki, a często też – w zależności od konstrukcji – optycznej lekkości, mimo że metal sam w sobie nie jest przecież lekkim materiałem. Takie stoły na pewno dobrze pasują do współczesnych wnętrz.
Natomiast stoły z nogami z drewna najlepiej sprawdzają się w bardziej tradycyjnych aranżacjach, choć nie tylko. To rozwiązanie ponadczasowe.
6. Cztery nogi, kolumna, nogi pod skosem, prostokąty, płozy?
Na czym powinien stać Twój wymarzony stół? Do wyboru jest kilka form, każda ma swoje zalety. Tu chodzi jednak przede wszystkim o kwestie estetyczne. Wybierz stół na takiej podstawie, która najlepiej współgra z aranżacją wnętrza i taki, przy którym najlepiej się czujesz. Najlepiej wybierz się do salonu i sprawdź to osobiście.
Przeczytaj, jaki stół wybrać do loftu
7. Jaki rodzaju blatu?
Blaty z drewna wprowadzają zawsze ciepło i naturalność. Za to je cenimy, podobnie jak za ich długowieczność (rzecz jasna, przy odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji). Wybrać można blaty wykonane z forniru, czyli okleiny naturalnej, lub z litego drewna.
Dobrej jakości drewno jest zawsze niepowtarzalne. A to tylko jeden z powodów, dla których warto wybierać meble z drewna.
8. Jaki kolor blatu?
Jasne blaty pasują do wnętrz minimalistycznych, np. do stylu skandynawskiego. Świetnie komponują się z bielą. Ciemniejsze blaty są nieraz postrzegane jako bardziej eleganckie, ale np. ciepłe odcienie brązu świetnie pasują do wnętrz o charakterze rustykalnym. W gruncie rzeczy wszystko zależy od pomysłu na aranżację całego pomieszczenia.
9. Stół razem z meblami z kolekcji czy samodzielnie?
To pierwsze rozwiązanie ma przede wszystkim jedną ogromną zaletę: spójność. Kolekcja utrzymana jest w określonym stylu, do którego projektanci dobierają formy, detale i kolory poszczególnych mebli. Stół znajduje się więc od razu w odpowiednim towarzystwie. Poznaj nasze kolekcje i zobacz, jakie stoły proponujemy.