Duży stół i krzesła: jak je dopasować?

O krzesłach zapominamy – pod warunkiem, że siedzi się na nich wygodnie, nie przeszkadzają w poruszaniu się i tworzą ze stołem zgraną drużynę. Dobre krzesło powinno łączyć desing z komfortem i funkcjonalnością.

Zacznijmy od designu. Krzesła są pod tym względem bardzo niesamodzielne. Zdecydowanie powinny pasować do stołu, z tym chyba każdy się zgodzi. Dlatego pomysłem najlepszym, najbardziej spójnym, będzie wybór krzeseł razem ze stołem, w ramach jednej kolekcji. Tym bardziej, że często mamy możliwość wyboru pomiędzy różnymi wariantami krzeseł, np. kolorystycznymi. Łatwiej w ten sposób dopasować krzesła do naszej aranżacji całego wnętrza, a także do własnych upodobań.

Dwa warianty białych krzeseł z kolekcji Romantica: z tkaniną (do wyboru) oraz z siedziskiem drewnianym. Pod względem stylu krzesła, niezależnie od wybranego wariantu, świetnie współgrają z całą kolekcją, w której również dominuje kolor biały.

 

Do stołów z kolekcji Romantica spójnie pasują również krzesła w ciemniejszym kolorze, który dobrze
współgra z blatem stołu i utrzymanymi w tej samej barwie elementami innych mebli.

 

Do wyboru w ramach kolekcji Romantica są również krzesła obite tkaniną. Świetnie odnajdą się np.
przy okrągłym stole.

 

Czy można do sprawy podejść zupełnie inaczej i zdecydować się na to, by każde krzesło przy stole było inne? Oczywiście i takie pomysły aranżacyjne znajdziemy. Na zdjęciu zwykle wyglądają ciekawie, ale w praktyce zadanie jest dość trudne. Sztuka polega na tym, by krzesła, mimo że różne, miały jednak pewne wspólne motywy albo elementy. Wbrew pozorom, w takiej aranżacji również liczy się więc spójność, lecz dużo trudniej ją uzyskać niż w przypadku krzeseł z kolekcji.

Czy z krzesłami warto eksperymentować? Bez trudu znajdziemy przecież nietypowe konstrukcje. Jednak mimo wszystko najpopularniejsze nadal są krzesła drewniane na czterech nogach. Nic dziwnego: taka klasyczna konstrukcja sprawdza się doskonale i świetnie pasuje do solidnych drewnianych stołów, jakie uwielbiamy w salonach, jadalniach czy pokojach dziennych. Znaczenie ma też funkcjonalność: takie krzesła są zwykle lekkie, a także łatwo się je przestawia i manewruje przy siadaniu lub wstawaniu. To cechy, które docenia się zazwyczaj dopiero w użytkowaniu, ale warto zwrócić na nie uwagę już na etapie wyboru krzeseł.

Jak i ile krzeseł ustawić? Trzymaj dystans dla wygody
Jest kilka prostych zasad, które sprawiają, że wszyscy przy stole mają wystarczająco dużo miejsca, co jest podstawą do tego, by czuć się komfortowo.

  • Odległość pomiędzy wysokością siedziska a dolną krawędzią stołu powinna wynosić co najmniej 20 cm.
  • Odległość pomiędzy powierzchnią stołu a siedziskiem powinna wynosić minimum 30 cm.
  • Siedzisko od podłogi dzielić powinno przynajmniej 40 cm. Dzięki temu nogi osoby siedzącej będą zgięte pod kątem 90 stopni, czyli najwygodniej i najzdrowiej dla większości z nas.
  • Dla jednej osoby warto zarezerwować 60 cm szerokości stołu, a 50 cm to minimum, aby czuć się przy nim swobodnie.
Udostępnij

Czytaj również

Szafa też może być pięknym meblem – Jak wybrać idealną szafę do swojego wnętrza
Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny