Jak wybrać stolik kawowy?

Czy czegoś tu nie brakuje? Stolik kawowy to mebel raczej niewielki, ale bez niego trudno sobie wyobrazić wygodny i urządzony z pomysłem pokój dzienny czy salon.

Oczywiście, bez takiego stolika można sobie radzić: np. kawę zawsze można odstawić na boczne oparcie sofy albo na parapet, podobnie książkę. Ale właśnie w takich momentach, gdy szukamy jakiegoś prowizorycznego miejsca, zdajemy sobie sprawę, że jednak tego rodzaju mebel bardzo by się przydał. Jaki stolik kawowy wybrać? Stoliki są przeróżne: z blatem prostokątnym lub okrągłym, niższe lub wyższe, o lekkich ażurowych podstawach lub sprawiające wrażenie masywnych, proste lub z fantazyjnymi wygięciami. Dodatkowo, można zdecydować się na taki z szufladą lub półkami.

Nowoczesna, niebanalna forma tego stolika przyciąga uwagę. Blat wykonany jest w 100% z drewna.

Jak ustawić stolik kawowy i jaką powinien mieć wielkość:

  • Odległość pomiędzy sofą, fotelem lub krzesłem a stolikiem powinna wynosić ok. 45-50 cm. Dzięki takiemu ustawieniu będziemy mogli swobodnie się poruszać i wygodnie siedzieć.
  • Jeśli stolik będzie stał przy sofie, to powinien mierzyć maksymalnie połowę jej długości. Wtedy optycznie będzie pasował najlepiej.
  • Wysokość stolika powinna mniej więcej odpowiadać wysokości mebla, na którym siedzimy. Wtedy będzie najwygodniej z niego korzystać.  

Jednak najprostsze formy również mają swoich zwolenników. Np. stolik z kolekcji Moreno świetnie pasuje do stonowanych, minimalistycznych aranżacji. Sprawdzi się też we wnętrzach soft-loftowych, a nawet z wyraźnym industrialnym charakterem.

 

Wybierz ułożony stolik

Kształt i forma stolika kawowego mają duże znaczenie: to mebel stosunkowo mały, ale przecież bardzo eksponowany, a przez to reprezentacyjny. Warto przyjąć zasadę, że stolik powinien być dobrze „ułożony” w przestrzeni, czyli tworzyć kompozycyjną całość z pozostałymi meblami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybieranie stolika razem z całą kolekcją. Jeśli stolik kupujemy osobno, to można go potraktować na dwa sposoby: albo jako uzupełnienie zestawu mebli, i wtedy kształtem, proporcjami i kolorystyką powinien wpisywać się w ich wzornictwo, albo jako element dekoracji, wtedy powinien współgrać z przedmiotami, które wybraliśmy do tej roli.

Do prostokątnej formy może świetnie pasować szklany blat, nadający stolikowi lekkości, a szuflada jest dość praktycznym rozwiązaniem. Ten sam stolik można wybrać w klasycznej wersji z blatem drewnianym. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację.

 

Praktycznie pod ręką

Nie zapominajmy jednak, że wygląd to nie wszystko. Stolik kawowy powinien być funkcjonalny i bardzo praktyczny, ponieważ zwykle spędzamy w jego towarzystwie sporo czasu, a na dodatek są to chwile relaksu. Wtedy zależy nam na tym, by mieć komfort i wygodę. Tak żebyśmy mogli skoncentrować się tylko na lekturze, przeglądaniu internetu, aktywności w serwisach społecznościowych lub po prostu na rozmowie.

Dlatego stolik kawowy nie może być zbyt mały. Filigranowe meble tego rodzaju mają wprawdzie swój urok, ale może się okazać, że na filiżanki i czasopisma czy książki dla dwóch osób taki stolik będzie za ciasny.

Lekki w formie stolik o nieco dłuższym boku (100 cm), z blatem w 100% wykonanym z drewna. Zapewnia sporo miejsca i doskonale sprawdzi się np. w towarzystwie większej sofy.

 

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]