„Mama Muminka wdrapała się do nowego domu i rozejrzała dookoła. - Gdzie postawimy stół z salonu? - zapytał Muminek. - Tu, pośrodku - odpowiedziała. I zaraz poczuła się spokojniej”.
Zanim znajdziemy odpowiednie miejsce dla stołu, zwykle rzeczywiście w centrum domowego życia, powinniśmy wybrać ten najwłaściwszy. Wszystko można sprowadzić do prostego, ale bardzo ważnego pytania: jaki stół sprawi, że poczujemy się jak w domu? Ważnego tym bardziej, że to zwykle wybór na lata.
Szczęśliwe chwile to motyle. Jak wybrać rozmiar stołu
Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, brzmi: ile osób codziennie będzie korzystało ze stołu? U Muminków stół nakryty był na pięć osób (szósty talerz stał na werandzie, ponieważ Mimbla twierdziła, że tam właśnie czuje się bardziej niezależna).
Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje 50-60 cm. Przy prostokątnym stole o długości 180 cm i szerokości 75 cm zmieści się więc bardzo komfortowo nawet osiem osób. Ale są też specjalne okazje – święta, urodziny czy po prostu większe spotkania rodzinne czy towarzyskie – kiedy przydają się dodatkowe miejsca. Wtedy sprawdzają się rozkładane stoły, a więc stoły z tak zwanym wkładem motylkowym.
Dzięki wkładowi, który pozwala poszerzyć długość aż o 100 cm, łatwo i szybko znajdziemy wygodne miejsca dla kolejnych czterech osób, a razem przy stole usiądzie 12 osób, czyli trzypokoleniowa rodzina (taki wkład ma np. stół z kolekcji Moreno).
Jeszcze bardziej elastyczne rozwiązanie to stół z możliwością dodania nawet dwóch wkładek. Dzięki temu mamy trzy warianty długości, np.: od 140, przez 190, po 240 cm. Oczywiście rozmiar stołu warto dopasować do wielkości wnętrza – również po rozłożeniu wkładek wokół stołu powinno być na tyle dużo miejsca, by każdy mógł się swobodnie poruszać. Przyjmuje się, że krawędzie stołu powinny być oddalone od ścian o ok. 80-100 cm.
Wysokość od dołu i od góry
A jaką wysokość powinien mieć stół? Standardowo jest to ok. 75 cm. Wynika to z faktu, że wygodę i poczucie komfortu zapewnia krzesło z siedziskiem na wysokości ok. 40-45 cm, a odległość od siedzenia do górnej krawędzi stołu powinna wynosić 27-32 cm. Co ciekawe, te parametry dotyczą osób o wysokości od 1,60 m do 1,90 m, czyli zdecydowanej większości z nas. Przy okazji dodajmy, że oświetlenie powinniśmy montować na wysokości co najmniej 60 cm od powierzchni stołu. Wtedy będzie jasno, a nikt nie będzie oślepiany.
Okrągłe czy prostokątne?
Swoich zwolenników mają zarówno stoły prostokątne, jak i okrągłe. Ci ostatni podkreślają, że to kształt sprawiający najbardziej przytulne wrażenie i zachęcający do rozmów bardziej niż długi stół prostokątny, gdzie z jednego końca do drugiego, zwłaszcza po rozłożeniu, jest po prostu dość daleko. To jednak kwestia indywidualnych odczuć. Podzielone są też zdania, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni: jedni powiedzą, że okrągłe stoły wykorzystują ją gorzej niż prostokątne, które można postawić wzdłuż ściany. Jeśli mamy niewiele miejsca, jest to atut nie do przecenienia.
Tu mała, ale pomocna rada: jeśli dłuższy bok prostokątnego stołu ustawimy równolegle do dłuższej ściany pomieszczenia, to optycznie przestrzeń będzie bardziej otwarta, w przeciwnym razie powstaje wrażenie bariery. Inni z kolei twierdzą, że okrągłe stoły otwierają przestrzeń w sposób naturalny, są łatwiej dostępne i dają większą swobodę poruszania się.
A więc wracając do pytania: stół okrągły czy prostokątny? Każdy powinien to rozstrzygnąć we własnym zakresie, biorąc pod uwagę układ, wielkość pomieszczenia jadalnego i swoje potrzeby. Pamiętajmy tylko, że przy okrągłym stole zwykle nie pomieścimy tylu gości, ilu przy większym i rozkładanym stole prostokątnym.
Jaki materiał, kolor, styl i detale
Najbardziej przyjaznym, naturalnym i ciepłym materiałem, kojarzącym się z domową atmosferą, a na dodatek bardzo trwałym jest drewno. O takich stołach, zwłaszcza jeśli są z nami przez wiele lat, mówimy często, że mają duszę. Drewniane stoły mają jeszcze jeden atut – wybór stylu i kolorów jest bardzo duży, a drobne z pozoru detale, jak pomysłowe frezy, potrafią całkowicie zmienić odbiór takiego mebla.
Od zawsze, niezależnie od mody i aktualnych trendów, swoich zwolenników mają stoły w prostej formie i z jak najbardziej naturalną aurą. Takie są stoły z kolekcji Chantal, z blatem wykonanym z litego drewna dębowego (250 cm długości po rozłożeniu). Świetnie sprawdzą się w każdej aranżacji, zarówno minimalistycznej, jak i wzbogaconej różnymi dodatkami, a nawet industrialnej.
Ponadczasową formę mają też stoły z kolekcji Moreno, a wyróżniają je dopracowane detale, doskonale pasują do nowoczesnych, jasnych wnętrz. W tej kolekcji znajdziemy też stół nawiązujący w stylu do dużych, tradycyjnych ław, a jednocześnie wprowadzający do wnętrza dynamikę. Połączenie drewna i eleganckiej stali w kolorze głębokiego brązu na pewno przykuwa uwagę.
Ciekawą propozycją dla miłośników stylu retro są stoły z kolekcji Provance. Zwłaszcza z białym, drewnianym blatem, postarzanym unikatową technologią. A jeśli szukamy oryginalnych, nieszablonowych pomysłów, to warto się przyjrzeć stołom z tej samej kolekcji, w których nogi z jasnego drewna połączone są z ciemnym blatem. Taki delikatny kontrast może być ciekawym akcentem w słonecznych, przytulnych wnętrzach wypełnionych nawiązującymi do tradycji dodatkami.