Ozdabianie domu, a zwłaszcza świątecznego stołu, potrafi przynieść mnóstwo radości. Poznaj najciekawsze trendy 2019 roku.
Dla wielu z nas dekorowanie jest najprzyjemniejszym czasem przed świętami. To te chwile, kiedy wyczarowujemy wyjątkowy, świąteczny nastrój. Ciepło, harmonia i klasyka są zawsze w cenie – w końcu tradycja zobowiązuje, ale dekoracje dają również duże możliwości autorskiego podejścia do świątecznej aranżacji.
Dekoruj bez nadmiaru
Najważniejsza jest klarowna idea, którą potraktujmy jak nić przewodnią. Nadmiar elementów różnego rodzaju na pewno świątecznemu klimatowi nie służy, raczej przytłacza i rozprasza. Co nie znaczy, że trzeba się bardzo ograniczać i trzymać skrajnego minimalizmu. Przykład? Interesujący efekt mogą dać filigranowe ozdoby tego samego rodzaju, np. niewielkie bombki w tym samym kolorze, złote gwiazdki lub ozdoby w kształcie płatków śniegu (białe lub srebrne), rozrzucone w pozornym nieładzie na stole. Pamiętajmy przy tym, że nie powinno być ich za dużo, w końcu na stole potrzebne jest miejsce na nakrycia i świąteczne potrawy. Właśnie z tego powodu popularnych stroików lepiej unikać, ponieważ są raczej niepraktyczne.
Jakie wybrać nakrycie stołu? Dużym powodzeniem cieszą się w tym roku naturalne tkaniny, jak bawełna (najlepiej biała) czy len (beżowy lub szary). Znaczenie ma fakt, że świetnie komponują się z drewnem. Obrus może być jednak również zielony lub czerwony – wtedy dodatki powinny być białe.
Magię we wnętrzach kreują zapalone świece. Skandynawowie zwykle używają świec białych, ale można też zdecydować się na czerwone lub zielone. Np. karminowe świece doskonale wyglądają w przezroczystych świecznikach. Rozstawione symetrycznie na stole świece (można np. parami lub na przemian po obu stronach stołu, ewentualnie w podwójnych świecznikach) mogą nawet stanowić całą dekorację. W zupełności wystarczą.
Kolory dobieraj zgodnie z nastrojem
W świąteczny czas królować powinny radosne barwy, ale zbyt kolorowo jednak być nie powinno. Najlepiej wybrać wiodący kolor, dobierając do niego jeden lub dwa dodatkowe. W ten sposób uzyskamy harmonijny efekt. Może to być np. połączenie szmaragdowej zieleni, jako koloru dominującego, i bieli dodatków. Głęboki odcień zieleni nadaje przyjazną, przytulną atmosferę.
Klasyką jest oczywiście biel w połączeniu z akcentami czerwonymi. Tych drugich nie musi być dużo, wystarczą np. filcowe, dekoracyjne podkładki na stół albo świeczniki w tym kolorze. Klasyczny dla dekoracji jest również kolor złoty. Np. w połączeniu z granatem (ewentualnie fioletem) stworzy wrażenie elegancji, a z bielą nastrój jasny i radosny. Zamiast barwy złotej można też wypróbować ozdoby ze srebra lub mosiądzu, które również dodadzą wnętrzom blasku. Kto chciałby spróbować czegoś (trochę) nowego, może poeksperymentować ze srebrem w połączeniu z kolorem jasnoniebieskim. Wesołych Świąt!