Wszytko w porządku: jak wybrać szafę wolnostojącą?

Kto z nas nie zna pytań w rodzaju: „Co dzisiaj założę?” albo „Gdzie jest ta koszula?”. Jeśli wybieramy szafę, to funkcjonalność jest na pierwszym miejscu. Ale to dużo więcej niż tylko mebel do przechowywania ubrań.

Przestronna szafa umożliwia swobodny i bezproblemowy przegląd rzeczy w środku. Dla wielu z nas, może nawet dla zdecydowanej większości, uspokajające poczucie porządku jest bardzo ważne. Funkcjonalna szafa sprawia też, że po prostu oszczędzamy czas, zwłaszcza rano, gdy każda minuta jest cenna – to jest istotne już pewnie dla każdego.

Ale wygląd szafy też się liczy. Sama w sobie powinna być przy tym prosta i pod względem wizualnym nie wyróżniać się niczym oprócz swoich rozmiarów. Ważne jest raczej to, żeby w spójny sposób wpisywała się w całą aranżację mieszkania lub przynajmniej pomieszczenia, w którym zostanie postawiona (bardzo często jest to sypialnia).  

Szafa z kolekcji Limon daje możliwość wyboru liczby skrzydeł drzwiowych (od dwóch do sześciu, czyli od 106 do 306 cm długości). Dzięki temu bardzo łatwo można dopasować wielkość szafy do przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji, a także do naszych potrzeb. Do wyboru są też trzy różne warianty frontów drzwi.

 

Dobrym pomysłem jest szafa z lustrem na skrzydle (lub skrzydłach) drzwi, i to z trzech bardzo istotnych powodów. Po pierwsze, optycznie powiększa przestrzeń i wprowadza do niej głębię. Docenimy ten efekt nie tylko w niewielkich pomieszczeniach. Po drugie, lustro nadaje lekkości również samej szafie – im większy jest ten mebel, tym większe ma to znaczenie. Trzeci powód jest już wyłącznie praktyczny. Takie duże lustro dostępne dokładnie w tym miejscu, w którym się ubieramy, dopasowujemy różne części garderoby i przymierzamy dodatki, jest na co dzień ogromnym udogodnieniem. 

Szafy w kolekcji Selens – układ drzwi można skonfigurować dowolnie (podobnie jak w przypadku kolekcji Limon). A więc np. lustro można ulokować na środku szafy, ale można też bliżej skraju. Czym się kierować? Najlepiej umieścić je tam, gdzie jest więcej światła.

 

W przypadku szafy ogromne znaczenie ma również precyzja wykonania, a także trwały materiał – przecież taki mebel kupujemy na długie lata! Drewniane szafy, pod warunkiem wysokiej jakości wykonania, zdecydowanie dzierżą pod tym względem palmę pierwszeństwa. 

Jak ustawić dużą szafę w sypialni?

Szafa w sypialni to zwykle największy mebel w domu. Dlatego wcale nie jest obojętne, gdzie dokładnie ją ustawimy. Przede wszystkim, szafa nie powinna stać ani naprzeciw łóżka ani też zbyt blisko niego. Przy takim ustawieniu może działać przytłaczająco i powodować, że optycznie przestrzeń będzie się wydawała ciasna. Dodatkowo, jeśli odległość od szafy do łóżka będzie zbyt mała, to dostęp do niej i przeglądanie rzeczy w środku mogą być utrudnione. 

Taki mebel nie powinien też stać naprzeciw wejścia do sypialni, ponieważ od razu zdominuje odbiór wnętrza (a jego optyczne centrum powinno stanowić łóżko). Najlepszym miejscem dla dużej szafy jest ściana z drzwiami wejściowymi.

Naprzeciw łóżka warto natomiast ustawić komodę pasującą do szafy, a przy łóżku niewielki stolik nocny. Przy takiej aranżacji sypialnia – przez wielu uważana za najważniejsze pomieszczenie w domu – zyska uporządkowany i przejrzysty, a do tego również bardzo praktyczny charakter.

Mniejsza szafa wolnostojąca (tu z kolekcji Provance) dobrze sprawdzi się w przedpokoju. Znajdą tam dla siebie miejsce odzież wierzchnia lub obuwie. Tu również warto zadbać o to, żeby szafa pasowała do aranżacji całego mieszkania. Przedpokój to przecież swego rodzaju przedsmak albo wizytówka całości, a pierwsze wrażenie bardzo się liczy.

 

Udostępnij

Czytaj również

Szafa też może być pięknym meblem – Jak wybrać idealną szafę do swojego wnętrza
Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny