Witryny w meblach. Na piękne i ulubione przedmioty

Eksponujemy w nich przedmioty dekoracyjne, książki, porcelanę czy ulubione pamiątki z podróży. Stylowe witryny są ponadczasowe, dodają również wnętrzom lekkości i czynią je bardziej przytulnymi. Sprawdzają się w każdym stylu aranżacji wnętrz, a punktowe podświetlenie otwiera nowe możliwości. Nic dziwnego, że witryny meblowe przeżywają renesans.

Gdy wracamy z podróży do domu, chętnie przywozimy w walizkach przedmioty przywołujące wspomnienia. Witryny meblowe to świetne miejsce, by w dyskretny, a przy tym widoczny sposób wyeksponować zbiór takich niezwykłych pamiątek. To również doskonały pomysł na zaprezentowanie dekoracyjnej ceramiki czy porcelany, antyków, książek, karafek czy kolekcjonerskich modeli aut. A może należymy do grona miłośników wina? Wyobraźmy sobie, jak pięknie może wyglądać i jaki nastrój stworzy witryna, w której umieścimy stylowe kieliszki i piękny dekanter.

Lekkość i pewien praktyczny atut

Spójrzmy teraz na witryny w meblach z szerszej perspektywy, ponieważ funkcja dekoracyjna to jeszcze nie wszystko. Przeszklone fronty mebli nadają wnętrzom lekkości, tworzą też wrażenie ładu i elegancji. Za witrynami przemawia jeszcze jedno: wszystkie umieszczone w nich skarby chronione są przed kurzem, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich przedmiotów.

Światło czyni cuda

Jaki efekt może dać wewnętrzne, punktowe oświetlenie witryny? Można to zobaczyć na przykładzie kolekcji Moreno. To meble z charakterem naturalnego drewna, ale też nowoczesne w formie, świetnie pasujące do jasnych pomieszczeń. Witryny tworzą tu duże tafle szkła, obramowane tylko delikatną brązową linią aluminium. W kolekcji Moreno punktowe podświetlenie dodaje wnętrzom ciepła i eksponuje detale przedmiotów, które nabierają dzięki temu głębi, przyciągają uwagę intensywniejszymi kolorami.

Jak takie rozwiązanie wygląda w meblach o bardziej klasycznej formie? To można zobaczyć na przykładzie kolekcji Atelie, wykonanej z naturalnej okleiny dębowej z elementami drewna dębowego. Tu witryny są mniej eksponowane i wpisane w bryłę mebli w bardziej tradycyjny sposób, ale wewnętrzne oświetlenie również w tym przypadku współtworzy w domu przytulną atmosferę.  

Coś dla wyobraźni

Meble z witrynami najczęściej można zobaczyć w pokojach dziennych czy jadalniach, ale ten rodzaj mebla wzbogaci też kuchnię, sypialnię czy łazienkę. Pomysłów na to, jak zaaranżować taką prywatną i bardzo indywidualną scenografię, na pewno nikomu nie zabraknie. To jeszcze jeden powód, dla którego witryny meblowe przeżywają dziś renesans.

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]