Kompletna sypialnia to łóżko, szafa, stoliki nocne, komoda, lustro i inne elementy tworzące spójną aranżację i dające duże możliwości konfiguracji. To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy urządzają swoją sypialnię od nowa i zależy im na uzyskaniu harmonii oraz dobrej aury.
Jaki zestaw mebli do sypialni wybrać? Wszystko zależy od naszych upodobań, ale jest też kilka uniwersalnych sposobów na to, by sypialnia stała się miejscem, w którym dobrze się wyśpimy, jak również wygodnie odpoczniemy w trakcie dnia, np. zaszywając się tam na godzinę z książką i kawą.
W sypialni dobry styl to harmonia
Zacznijmy od stylu mebli, ponieważ to od niego w znacznym stopniu zależy, jaką aurę będzie miała sypialnia i jak będzie wpływać na nasze samopoczucie. Dobrze sprawdzają się proste formy – wprowadzają porządek w pomieszczeniach, sprawiają, że odpoczywa wzrok, nastrajają relaksująco i wywołują poczucie równowagi. Liczą się też detale, jak np. zaokrąglone narożniki i miękkie kształty mebli w kolekcji Limon. Dobremu samopoczuciu sprzyja też drewno – naturalny, „ciepły” materiał, wprowadzający przyjazną atmosferę, od razu kojarzącą się z przytulnością i domem.
Przytulne wrażenie i indywidualny charakter nadadzą naszej sypialni także różne dodatki – jak np. odpowiednie tkaniny, jak również inne ozdoby i dekoracje. Sypialnię warto przy tym zaaranżować tak, by przestrzeń sprawiała wrażenie otwartej – optycznie zapraszała i dawała oddech. Proste formy mebli świetnie komponują się z takim podejście do aranżacji.
5 rad: co zrobić, żeby się dobrze wysypiać?
- Warto przewietrzyć sypialnię przed snem, krótko, ale z szeroko otwartym oknem – świeższe powietrze sprzyja lepszemu samopoczuciu i zapewnia komfort skórze czy oczom. Zaśniemy łagodniej i spokojniej.
- W sypialni nie powinno być zbyt ciepło – najlepiej spać w temperaturze 16-18 st. C.
- Czym się przykryć? To kwestia indywidualna, zdrowsze są na pewno materiały przewiewne i naturalne, jednak kluczowe jest to, by temperatura pod przykryciem mieściła się w granicach 28-32 st. C. Dlaczego? Okazuje się, że wtedy nasze mięśnie relaksują się najlepiej.
- Ciemność to naturalny sygnał dla naszego organizmu – „teraz czas na sen i odpoczynek”. Dlatego im mniej światła jest w sypialni, tym lepiej.
- Zasypiaj offline – świat wirtualny kusi o każdej porze dnia, ale ekrany smartfonów lub komputerów emitują niebieskie światło, które zamiast nastrajać nas do zasypiania, pobudza nasz mózg, ponieważ jest łudząco podobne to światła, jakie pojawia się o poranku.
Skonfiguruj meble po swojemu
Aranżacja i harmonia stylu to oczywiście nie wszystko. Liczy się też funkcjonalność mebli, czyli np. to, żebyśmy w sypialni mieli pojemną szafę – każdy wie, że na co dzień taka praktyczna garderoba bardzo ułatwia życie. Sypialnie są oczywiście różne pod względem powierzchni czy ustawności, dlatego najlepiej wybierać wśród tych systemów, które dają duże możliwości konfiguracji. Np. w komplecie Limon najkrótsza jest dwuskrzydłowa szafa o długości 106 cm, do której można jednak „dodawać” kolejne skrzydła, za każdym razem wydłużając szafę o 50 cm. Dzięki temu najlepiej wykorzystamy przestrzeń, którą mamy do dyspozycji.
Wygodnym i również bardzo praktycznym rozwiązaniem jest łóżko z pojemnikiem. Taka dodatkowa przestrzeń przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w sypialni spędzamy więcej czasu w ciągu dnia i posłanie łóżka wolimy schować.
Dopełnieniem kompletnej sypialni są szafki i szafeczki nocne, na których można postawić np. lampkę nocną, a w szufladach schować ulubione książki, czasopisma lub różne osobiste drobiazgi. Przydają się też komoda, toaletka, lustro i krzesła – jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać zestaw, w którym znajdują się również takie elementy.
Podsumujmy krótko: jeśli sypialnię zaaranżujemy spójnie i urządzimy przytulnie, to wieczorem będziemy do niej wchodzić z przyjemnością, a od rana, po przebudzeniu, będziemy w dobrym humorze, gotowi na kolejny dzień.