Stoły do salonu, kuchni, jadalni

Stół to serce salonu, wokół którego gromadzi się rodzina oraz najbliżsi przyjaciele. Wybierając odpowiedni mebel, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również funkcjonalność oraz wytrzymałość. Dobrze, aby komponował się ze stylizacją wnętrza, w którym się znajdzie. Producent stołów, jakim jest marka Krysiak, doskonale wie, jak połączyć funkcjonalność i wytrzymałość z estetyką, oraz jak wprowadzić ciepło do każdego wnętrza. W naszej wyjątkowej kolekcji stołów i krzeseł znajdziesz niepowtarzalne i eleganckie rozwiązania do Twojego salonu.

Stoły do salonu – rozkładane czy nie?

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć w przypadku stołu do salonu, jest wybór pomiędzy rozkładanym lub nierozkładanym meblem. Te rozwiązania mają w swojej ofercie niemal wszyscy producenci stołów. Każde z nich ma swoje wady i zalety i sprawdzi się w różnych sytuacjach. Rozkładane stoły do salonu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają liczną rodzinę i uwielbiają przyjmować gości, a jednocześnie nie mają zbyt dużo przestrzeni, aby pozwolić sobie na duży nierozkładany mebel. Producent stołów i krzeseł – marka Krysiak ma w swojej ofercie:

  • stoły rozkładane – pod względem wymiarów dopasują się do każdego, nawet najmniejszego mieszkania, nie tracąc na swojej funkcjonalności. Na co dzień niewielki stół, który może pełnić funkcję stolika kawowego lub stołu jadalnianego, mieszczącego czteroosobową rodzinę, w przypadku rodzinnych uroczystości, stanie się pełnowymiarowym stołem jadalnianym. Meble Krysiak, producent stołów rozkładanych proponuje głównie motylkowy mechanizm rozkładania lub za pomocą wkładek chowanych do wnętrza stołu. W przypadku częstego rozkładania mechanizmy z czasem mogą się zużywać, jednak jeśli stół rozkładany będzie od czasu do czasu, to posłuży równie długo, co stoły nierozkładane;

  • stoły nierozkładane – ich atutem jest niewątpliwie wytrzymałość. Stworzone jako jedna całość, są odpowiednio wzmocnione, co nie jest możliwe w przypadku rozkładanych odpowiedników. Jednolity blat wygląda estetycznie, a jednocześnie nie ma w nim żadnych zakamarków, w którym mogą utknąć resztki jedzenia czy brud i kurz, dzięki czemu jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Niestety nie nadają się do małych pomieszczeń i w przeciwieństwie do rozkładanych odpowiedników są zazwyczaj cięższe i mniej mobilne.

 

Stół – okrągły czy prostokątny?

Najczęstszym wyborem zakupowym są stoły prostokątne lub kwadratowe, jednak na rynku dostępnych jest wiele równie funkcjonalnych okrągłych stołów. Wybór będzie uzależniony przede wszystkim od możliwości przestrzennych Twojego salonu, bowiem kształt blatu wpływa na sposób aranżacji oraz na komfort użytkowania. Kwadratowe stoły są bardziej ustawne niż okrągłe modele, a te drugie z kolei są świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Producent stołów i krzeseł marka Krysiak oferuje:

  • okrągłe stoły – ze względu na brak ostrych krawędzi sprawdzi się świetnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Ten kształt pozwala na swobodne prowadzenie konwersacji, a jednocześnie na usadzenie większej ilości osób niż przy stole prostokątnym czy kwadratowym. Jednak okrągły stół najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia, a to wymaga trochę większej powierzchni;

  • prostokątne stoły – są bardziej ustawne niż okrągłe, mogą być nawet dosunięte do ściany, dzięki czemu pozwalają uzyskać trochę więcej przestrzeni, gdy brakuje jej w mieszkaniu. Niestety pomieszczą mniej osób i niekoniecznie ułatwiają konwersacje w szczególności w przypadku osób siedzących w przeciwległych końca. Jego kanty mogą okazać się problematyczne w przypadku posiadania małych dzieci i mogą stać się przyczyną niejednego guza.

 

Fornir oraz lite drewno w ofercie producentów stołów

Producenci stołów i krzeseł rekomendują przede wszystkim dwa rodzaje materiałów, z których powstają te meble. Jest to okleina naturalna (fornir) lub lite drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego przeanalizuj je dokładnie, zanim zdecydujesz się, na któreś z tych rozwiązań. Podpowiadamy, czym się różnią te dwa materiały i jak wpłyną na codzienne użytkowanie stołu.

Stoły do salonu z litego drewna

Lite drewno to po prostu naturalne drewno. Wybór tej opcji wiąże się na pewno z większymi kosztami, jednak w zamian gwarantuje wytrzymałość i niezwykle elegancki wygląd. Drewniane blaty są uniwersalne, ponadczasowe i ocieplą każde wnętrze. Odpowiednio pielęgnowane są niezwykle wytrzymałe i odporne na różne warunki. Naturalne drewniane meble są również ekologiczne. Dają pewność, że nie znajdziesz dwóch identycznych stołów, bo każdy kawałek drewna będzie się czymś różnił.

Stoły z forniru

Fornir to cienkie płaty drewna o grubości od 0,1 do 5 mm, które zastosowane przy produkcji mebli nadają im naturalny wygląd drewna. Okleina sprawia, że wszelkie pęknięcia czy niedoskonałości naturalnego drewna zostały wyeliminowane. Trwałości nie ustępują drewnianym meblom, a w dodatku nie grozi im pękanie czy rozsychanie się, co może mieć miejsce w przypadku ich naturalnych odpowiedników.

Do wyboru, do koloru – jakie wybarwienie stołu?

Wybór koloru będzie kwestią indywidualnych preferencji oraz dopasowania stołu do wystroju wnętrza. Białe i jasne blaty kojarzą się z minimalistycznym stylem skandynawskim, a ciemniejsze nadają wnętrzu elegancji. Z jednej strony przyjmuje się, że stół powinien pasować do podłogi, a z drugiej, że wręcz przeciwnie – powinien się od niej odcinać, a jego barwa powinna się we wnętrzu wyróżniać. Niezależnie od tego, według której zasady dobierzesz stół, producent mebli Krysiak ma w ofercie stoły z litego drewna oraz forniru, a do dyspozycji różnego rodzaju wybarwienia: dąb oksydowany, biały, biały postarzany, antyczny dąb, bursztyn. Wszystkie możliwe wybarwienia znajdziesz w naszym katalogu.

Stoły do salonu – jak dopasować rozmiar?

Kiedy wiesz już, z jakiego materiału i w jakim kształcie ma być Twój wymarzony stół, pora na wybór rozmiaru, który będzie odpowiadał liczbie domowników oraz dostępnej przestrzeni. Przyjmuje się, że minimalna długość blatu dla jednej osoby to około 60 cm, optymalnie około 70 cm. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń nie każdy może sobie pozwolić na stół o długości około 140 cm. Z kolei w dużych przestrzeniach takiej wielkości stoły będą zbyt małe i nieproporcjonalne. Co do szerokości stołu, to trzeba wziąć pod uwagę miejsce, jakie zajmuje zastawa − potrzeba na to około 40 cm, dlatego 80 cm to niezbędne minimum. Zazwyczaj produkuje się stoły o szerokości 90 cm. Przy wyborze pamiętaj, że im szerszy stół, tym więcej się na nim zmieści, co będzie miało znaczenie, jeśli uwielbiasz organizować przyjęcia i zapraszać często gości. Wysokość stołów waha się od 76 do 80 cm. Tutaj o wyborze odpowiedniej opcji będzie decydować wysokość krzeseł oraz wzrost osób na co dzień z niego korzystających. W przypadku okrągłych stołów należy wziąć pod uwagę ich średnicę − 80 cm sprawdzi się przy czterech osobach, a dla sześciu osób potrzebne jest już 120 cm.

Ponadto należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • odległość między stołem i ścianą lub innymi meblami powinna wynosić minimum 75 cm, co umożliwi przejście, optymalną odległością będzie jednak 1 m, który zapewni swobodę,

  • prześwit pionowy, czyli odległość pomiędzy listwą pod blatem stołu a podłogą, powinien wynosić minimum 60 cm.

 

Jakie nogi do stołu wybrać?

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze na rodzaj materiału, z którego nogi stołu są wykonane, po drugie na ich formę. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku chodzi głównie o estetykę i indywidualny gust.

Producent stołów – marka Krysiak oferuje następujące podstawy:

  • metalowe – sprawiają wrażenie lekkości i wprowadzają we wnętrze powiew nowoczesności, idealnie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych i w stylu loftowym,

  • drewniane – ten wybór to klasyka, ale i ponadczasowość, sprawdzi się w każdej stylistyce wnętrza.

Jakie formy podstawy mogą mieć stoły? Producent mebli Krysiak oferuje:

  • cztery nogi – to tradycyjne rozwiązanie sprawdzi się w każdym wnętrzu,

  • kolumna – ten rodzaj kojarzy się zazwyczaj ze stolikami kawowymi, jak widać, sprawdza się również w przypadku większych stołów do salonu,

  • nogi pod skosem – wykonane z metalu, sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, nadają lekkości, a dodatkowo zostawiają więcej przestrzeni pod blatem stołu,

  • prostokąty, płozy – stanowią solidną bazę każdego stołu i nadają wnętrzom loftowego charakteru.

 

Komplet z krzesłami czy samodzielny stół?

Kiedyś ciężko było sobie wyobrazić, że można kupić oddzielnie stół i krzesła, pochodzące z innych kolekcji. Dziś takie zestawienie staje się powszechne. Pozwala to uzyskać ciekawy efekt i daje pewną dowolność, niemniej jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić i utrzymać wnętrze w określonej stylistyce. Producent stołów − firma Krysiak ponad wszystko stawia na praktyczne zastosowania i wygodę, dlatego rekomendujemy zakup stołu oraz krzeseł z tej samej kolekcji. Pozwala to precyzyjnie dopasować wysokość krzeseł do stołu i zachować optymalne odległości, co z kolei wpływa na komfort użytkowania.

Z jakiej kolekcji wybrać stoły? Producent mebli Krysiak

Nasza oferta to siedem niepowtarzalnych kolekcji. Każda z nich zachwyca czymś innych, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na różnorodne potrzeby i trafić w gust nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli pragniesz połączyć nowoczesną formę z tradycyjnym wyglądem drewna i nie przepłacić, wybierz kolekcję Matin. W przypadku, gdy niekoniecznie wyznacznikiem jest niska cena, ale wytrzymałość i solidny, tradycyjny wygląd, sprawdzi się kolekcja Nature lub Aston z litego drewna.