Stoły okrągłe: zobacz 4 modele z rozkładanym blatem

Okrągłe stoły to meble najbardziej towarzyskie, jeśli można tak to ująć. A możliwość rozłożenia blatu daje im 10/10 punktów w rankingu funkcjonalności.

Okrągły stół stwarza nastrój zachęcający i zapraszający do spotkań i rozmów. I tak jest od najdawniejszych czasów. Według legendy, rycerze króla Artura zasiadali właśnie przy okrągłym stole. Jego najważniejszą zaletą jest to, że wszyscy rozmówcy dobrze się widzą i słyszą.

Przy okrągłym stole siedzi się po prostu przyjemnie. Niektórzy cenią te meble za atmosferę jak z kawiarni, gdzie przecież również bardzo często można spotkać okrągłe stoliki. Z drugiej strony, stoły prostokątne wydają się bardziej funkcjonalne, ponieważ łatwiej na nich zorganizować obiad, z już na pewno dla większej liczby gości.

Rozkładany blat: to jest to!
Istnieje jednak złoty środek: stoły okrągłe z rozkładanym blatem. To rozwiązanie najbardziej elastyczne. Na co dzień mamy sympatyczny stół okrągły, a po rozłożeniu otrzymujemy stół o kształcie zbliżonym do owalnego, mający wszystkie zalety stołu prostokątnego. Funkcjonalność na najwyższym poziomie.

Stół z kolekcji Moreno. Blat jest wykonany z naturalnej okleiny z kłód starego dębu, a nogi to w 100% lite drewno, w kolorze czarnym. Pod blatem znajdują się dwie wkładki po 50 cm każda. Motylkowy mechanizm pozwala powiększyć stół szybko i wygodnie.

 

Stół Orion z dwiema wkładkami po 50 cm i motylkowym mechanizmem rozkładania. Szerokość całkowita po rozłożeniu to 220 cm. Przy takim stole bardzo wygodnie zasiądzie sześć osób. Rozłożony Orion cieszy oko nietuzinkowym kształtem.

 

Jak i gdzie ustawić okrągły stół?

Wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy, gdzie znajduje się okno, przejścia itd. 

  • Jednak okrągły stół najlepiej sprawdza się w środku. Wtedy wszystko kręci się wokół niego i najlepiej można wykorzystać cały jego potencjał.
  • W bardzo przestronnych przestrzeniach wygląda to oczywiście nieco inaczej: tam okrągły stół ustawmy w środku strefy jadalnej albo wypoczynkowej. 
  • Natomiast lepiej unikać ustawiania takich stołów w kątach lub blisko ścian, ponieważ wtedy dostęp do niego może być utrudniony. 
  • Rozkładany okrągły stół może świetnie sprawdzić się również w kuchni, oczywiście potrzeba na to odpowiednio dużo miejsca. To ciekawe rozwiązanie szczególnie dla tych rodzin, które chętnie wspólnie gotują i spędzają czas. 

 

Stół z kolekcji Provance. Blat jest wykonany z naturalnej okleiny sosnowej, noga w całości z litego
drewna. Do dyspozycji jest jedna wkładka o długości 50 cm.

 

Również stół nawiązujący w kształcie do form klasycznych może być wyposażony w mechanizm
rozkładania. Na zdjęciu stół z kolekcji Atelie. Blat wykonany z naturalnej okleiny dębowej z elementami litego drewna, a nogi to wyłącznie lite drewno. Jedna wkładka pozwala powiększyć blat do 165 cm, a dwie wkładki do 215 cm, czyli aż o 1 metr w stosunku do wersji złożonej.

 
 

Warto osobiście przekonać się, jak wyglądają okrągłe stoły z rozkładanymi blatami, sprawdzić, jak działa mechanizm rozkładania, przyjrzeć się detalom wykonania, dotknąć powierzchni.

Zapraszamy do naszych salonów firmowych w Radomsku (Strzałkowie), w Jeleniej Górze oraz Katowicach. W całym kraju znajdziecie też nasze sklepy partnerskie, to m.in. Gotti Szczecin, Mościccy Warszawa, Pyka Nowy Sącz, Elzbieta Olsztyn, Domino Bielsko-Biała, Makao Częstochowa, Meble PIK Giżycko, Jawor Starogard Gdański, Mebel Styl Świdnica czy Rena Wrocław.

Pełną listę naszych sklepów partnerskich znajdziecie tutaj. W całej Polsce jest ich już ponad 200!

Udostępnij

Czytaj również

Witryny podświetlane. Żeby rozświetlić jesienne i zimowe wieczory
Stoły z metalem. Poznaj 5 modeli z klasą
Loft w każdym mieszkaniu