Rozkoszuj się zimą we wnętrzach

Nadchodzi zima i najciemniejszy wieczór w roku. W tym czasie dom jest przystanią. Dowiedz się, co zrobić, by nabrał wyjątkowego charakteru, pełnego światła i ciepła.

Znajomy Norweg powiedział mi kiedyś, że ze wszystkich pór roku najbardziej lubi zimę, ponieważ jest … przytulna. Co miał na myśli? Przede wszystkim migoczące światełka w oknach każdego domu – w Norwegii zimą jest prawie przez cały czas ciemno, dlatego mieszkańcy stawiają na parapetach elektryczne świeczniki, zapalają świece i gwiazdy, tworząc w ten sposób niepowtarzalny klimat. Dbają też o wyjątkowo przyjemną i przytulną atmosferę we wnętrzach. Aż chce się wracać do domu!

Kolekcja Selene: ciepłe światło witryn sprawia, że minimalistyczne wzornictwo również może stworzyć przytulny klimat w domu.

 

Drewno, które ociepla

Na pewno trudno wyobrazić sobie przytulny dom bez drewna, nie tylko w Norwegii (choć tam drewno dominuje). Meble w jasnych kolorach naturalnego drewna są nie tylko ponadczasowe, ale potrafią też stworzyć w salonie ciepły i przytulny klimat, a np. naturalne usłojenie i inne elementy ukazujące „osobowość” drewna, układające się w rozmaite kształty i tekstury, to piękny, niemal baśniowy akcent. Takie drewno zachwyca estetyką, wpływa na nas kojąco i pomaga się zrelaksować.

Po prostu bajka

Zimowym aranżacjom sprzyja też szkło, które tylko z pozoru jest zimne – przewodzi ciepło 23 razy szybciej niż drewno. A poza tym pięknie odbija światło. Z tego samego powodu wykonane ze szkła elementy dekoracji pomagają budować klimat zimowego święta. Jeżeli nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez skrzącego się białego puchu, o co w naszym klimacie coraz trudniej, to możemy stworzyć sobie w domu nastrój śnieżno-lodowej zimy. Pomoże w tym biała porcelana, a także przejrzyste kryształy, gwiazdki czy lśniące białym brokatem bombki. Ta propozycja zadowoli osoby, które lubią łączyć elementy klasyczne z nowoczesnym stylem glamour.

Kolekcja Romantica: meble w rustykalnym stylu i dyskretne światło świec potrafią stworzyć przyjemny nastrój.

Na środku drewnianego stołu możemy ustawić też srebrny talerz, a na nim różnej wielkości białe świece, białe bombki i aniołki – w końcu święta są glamour! W tej aranżacji ważną rolę odgrywa źródło światła – może być ciepłe lub chłodne, ale zimą powinno być naturalnie rozproszone.

Ciepłe, relaksujące światło dają żarówki LED o temperaturze 2700-3000 stopni Kalvina (zapamiętajmy tę skalę), ale jeżeli chcemy stworzyć sobie też w domu nastrój zimowej fontanny, możemy podświetlić meble żarówkami o temperaturze 5000 K lub więcej. Takie światło przypomina księżycowy blask.

W takim wydaniu dom staje się nie tylko idealnym miejscem do zimowego wypoczynku, ale też do przyjmowania gości w elegancki sposób. 

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]