Powiew nowości i równowagi. Trzy klucze do urządzania wnętrz 2020

Już widać, jakie trendy w designie wnętrz dominują w tym roku. Są bardziej różnorodne niż kiedykolwiek. Jednak najważniejsze są naturalne materiały i... dobre samopoczucie.

Wprawdzie pojawiają się nowe trendy, jak Japandi, czyli kombinacja estetyki japońskiej ze skandynawską, albo neoantyk, czyli styl inspirowany starożytną Grecją i Rzymem, są głosy wieszczące wielki powrót Art déco (w końcu znowu mamy lata 20.), można też zauważyć dążenie do „podkolorowania” i ocieplenia skandynawskich bieli, znaczenia nabiera styl etno (np. w afrykańskim wydaniu), jednak trudno wskazać trend dominujący. Można powiedzieć, że tak różnorodnie we wnętrzach jeszcze nie było. 

Trzy klucze zamiast trendów

Jeśli szukać wspólnego mianownika dla tegorocznych trendów, to może nim być równowaga. Często różnym stylom towarzyszy dojrzalsza wersja minimalizmu, którą można podsumować zasadą „raczej mniej niż więcej”. Wybierane są nie narzucające się kolory, choć pastele też wchodzą w grę. Pojawiają się różnego rodzaju dekoracje, ale często w dyskretnej i bardzo przemyślanej formie. Nadmiar nie jest mile widziany.

Liczną grupę zwolenników mają też style rustykalny albo prowansalski. W nich również wyraża się tęsknota za zwolnieniem tempa i równowagą w otoczeniu. Na zdjęciu meble z kolekcji Provance, wykonane niemal w całości z drewna sosnowego. Uroku dodała im specjalna technika postarzania mebli.

 

Drugi klucz do urządzania wnętrz to ekologia. Wielki tryumf święcą naturalne materiały z drewnem na czele, a jeśli chodzi o tkaniny, to na przykład len. Drewno przyciąga swoją przyjazną aurą i od razu kojarzy się z domem, ale rośnie też świadomość, że ten materiał wprowadza do wnętrz zdrową atmosferę, a także jest odnawialny.

Jeśli zależy nam na wartościach ekologicznych, wybierajmy meble trwałe i długowieczne, czyli takie, które przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji będą nam służyły przez dziesiątki lat. Na zdjęciu dojrzały minimalizm: nowoczesne linie, klasyczne proporcje i dobrze dobrane dekoracje. Meble z kolekcji Moreno wyróżnia połączenie oryginalnych drewnianych oklein z elementami drewna litego.

 
 

Trzeci klucz do urządzania wnętrz wyraża się w przekonaniu, że powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi preferencjami, temperamentem, wrażliwością itd., a nie taką czy inną modą. Nie oznacza to jednak, że od różnych stylów powinniśmy się odwracać. Przeciwnie, dobrze jest swobodnie szukać wśród nich inspiracji. 

Dobry nastrój we wnętrzach dla jednych oznacza przytulność, dla innych przestrzeń uporządkowaną i w pewien sposób surową. Czy wybieramy oszczędne, czy kolorowe dekoracje, urządzamy w domu miejską dżunglę czy otaczamy się wyciszającą klasyką – najważniejsze jest to, by w swoim domu czuć się dobrze. 

Udostępnij

Czytaj również

Witryny podświetlane. Żeby rozświetlić jesienne i zimowe wieczory
Stoły z metalem. Poznaj 5 modeli z klasą
Loft w każdym mieszkaniu