Okleiny naturalne: dowiedz się więcej z naszym ekspertem

Meble z naturalnych oklein, czyli meble fornirowane cieszą się dużym powodzeniem. Ekspert wyjaśnia, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest naturalna okleina, czyli fornir?
– Jest to cienka warstwa drewna pokrywająca powierzchnię mebla. Z wyglądu i w dotyku fornir, oczywiście dobrej jakości i dobrze wykonany, jest nie do odróżnienia od litego drewna. Czasami przychodzą do nas stolarze i nawet oni mają z tym problem – mówi Edyta z salonu firmowego Mebli Krysiak w Katowicach.

Co dla wielu z nas ważne, każdy taki mebel jest niepowtarzalny, ponieważ naturalna okleina zachowuje wzory tworzone przez usłojenia. S – Meble fornirowane dawniej były lakierowane, teraz z reguły są olejowane, co dodatkowo wydobywa i eksponuje piękne naturalne wzory, doskonale widoczne na ich powierzchni – dodaje ekspertka.

Najtwardsze, a przez to najtrwalsze są okleiny dębowe. Szczególnie szlachetny jest fornir pochodzący z kłód starych dębów. Wyróżnia się m.in. szerszymi słojami.
 

W przypadku kolekcji Moreno, okleina jest wyprawiana ręcznie, z selekcjonowanego drewna pozyskanego ze starych drzew dębowych rosnących w wysokogórskim mikroklimacie.

 

Jakie meble fornirowane wybrać?

Okleiny naturalne są popularne, ale też meble fornirowane różnią się jakością. Na co zwracać uwagę przy wyborze?
– Warto przyjrzeć się rantom. Jeśli wybieramy np. stół, to często stosowane są tam zwykłe obrzeża. Rozwiązaniem z wyższej półki i zdecydowanie bardziej estetycznym jest jednak doklejka drewniana. Efekt jest znakomity: wygląda to tak, jakby cały stół był z drewna. O różnicach i jakości wykonania mebli najlepiej przekonać się osobiście: zobaczyć, dotknąć, przyjrzeć się detalom – podkreśla pani Edyta.

Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia mogą osobiście zobaczyć wysokiej jakości meble fornirowane w salonie Mebli Krysiak w Katowicach, przy al. Roździeńskiego 201. Można tam również liczyć na fachową poradę.
 

Sypialnia Limon. Meble zostały wykonane z naturalnej okleiny dębowej (z elementami drewna
dębowego). Powierzchnie drewniane zaimpregnowano ekologicznym woskiem

 

Kolekcja Atelie. Meble wykonane z naturalnej okleiny dębowej z elementami drewna dębowego.
Innowacyjny efekt postarzania dodaje im przyjaznego, nieco rustykalnego charakteru.

 

Jak dbać o meble fornirowane?

Skoro jesteśmy przy poradach, to omówmy jedno z ważniejszych zagadnień. Okleina naturalna jest bardzo trwała, ale potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. – Jeśli o takie meble będziemy odpowiednio dbali, to przez długie lata pozostaną piękne. Bardzo ważne, by nie myć ich detergentami, jak płyn do naczyń czy płyn do szyb. Czyścimy je wyłącznie miękką ściereczką, na sucho, w kierunku usłojenia – wyjaśnia ekspertka.

Dla wielu z nas istotne jest również i to, że olejowane lub woskowane meble fornirowane można stosunkowo łatwo naprawić, np. kiedy przez nieostrożność na powierzchni pojawią się zarysowania. Co więcej, można to zrobić w warunkach domowych, a cała operacja nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Zarysowane miejsce wystarczy najpierw bardzo delikatnie musnąć papierem ściernym, zawsze w kierunku usłojenia, a następnie od nowa zaolejować lub zawoskować powierzchnię. Będzie jak nowa – podkreśla Edyta z salonu firmowego Mebli Krysiak w Katowicach.

W innym wpisie przeczytasz szczegółowo, jak konserwować meble olejowane i woskowane. LINK

Opisywaliśmy też dokładniej, jak o nie dbać i czyścić na co dzień. Poznaj 10 zasad: LINK

Udostępnij

Czytaj również

Szafa też może być pięknym meblem – Jak wybrać idealną szafę do swojego wnętrza
Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny