Nowoczesne komody do salonu. 5 kolekcji i kilkanaście wariantów

Komody z drewna, nowoczesne w formie, funkcjonalne i piękne. Poznaj meble najbardziej wszechstronne.

Pierwsze komody powstały na początku XVIII w. i były rozwiązaniem pośrednim pomiędzy skrzynią na ubrania (tak, takie meble dawniej były w powszechnym użytku) a dużą szafą. Od początku pierwszoplanową rolę odgrywała więc funkcjonalność: komody miały być meblem przede wszystkim praktycznym. Pozwalały zdecydowanie lepiej uporządkować np. odzież niż skrzynia. Łatwo to sobie wyobrazić – pewnie każdy z nas szukał już ubrań w dużej, głębokiej walizce.

Słowo „komoda” wywodzi się z łacińskiego „commodus” i francuskiego „commode”, które oznaczą tyle co „wygodny”. I coś w tym jest: komody od tamtego czasu zmieniały się, ale forma pozostała taka sama. Nic dziwnego, doskonale się sprawdziła. Przede wszystkim, komody oferują dużą przestrzeń „ładunkową”, dzięki czemu pozwalają uporządkować różnego rodzaju przedmioty.

Mistrzynie wszechstronności
Klasyczna komoda to mebel wyposażony wyłącznie w szuflady. I jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę początki. Jednak dzisiaj komody mają nieco inne zadania, odpowiednio do tego, jak zmienił się nasz styl życia i ile przybyło wokół nas różnego rodzaju przedmiotów. Książki, dokumenty, pamiątki i dekoracje, różnego rodzaju akcesoria, naczynia. Dzisiejsze komody to meble najbardziej wszechstronne i występują w szerokiej gamie wariantów.

Komoda z kolekcji Loft. Oksydowanie powierzchni pozwoliło zaakcentować pęknięcia, sęki i przerosty, i wydobyć surowe piękno naturalnego drewna. Styl loftowy podkreślają czarne aluminiowe ramki wypełnione siatką, minimalistyczne, metalowe uchwyty oraz metalowa podstawa.

 

Wysoka komoda z oświetleniem, kolekcji Sangero. Choć w przypadku komód tego rodzaju chyba lepszym określeniem byłoby „smukłe”. To dlatego, że w ich przypadku wysokość jest większa niż długość. Wysokość np. tej komody wynosi 139 cm, a szerokość 90 cm. Takie komody doskonale pasują do pomieszczeń zarówno o większej, jak i mniejszej powierzchni.

 
 

Komody są dziś bardzo zróżnicowane pod względem wymiarów oraz konkretnych funkcji: szerokie i niskie, wysokie, z szufladami i szafkami (również z samymi szafkami), z witrynami i półkami. Np. dla szerokich i bardzo niskich komód używa się dziś często nazwy sideboard. Taki mebel świetnie nadaje się na sprzęt RTV.

Komoda z kolekcji Moreno, z trzypunktowym oświetleniem. Komody z podświetlanymi witrynami pozwalają ciekawie wyeksponować różnego rodzaju dekoracje. Kolekcja Moreno łączy niepowtarzalne drewniane okleiny z elementami drewna litego. Meble wyróżniają również dopracowane detale, w tym brązowe aluminiowe ramki wokół witryn.

 

Komoda z kolekcji Selene. Znajdzie dla siebie miejsce zwłaszcza w pokoju jadalnym albo w kuchni. Geometryczne wycięcia frontów, żłobienia wprowadzają ciekawą dynamikę w minimalistycznej formie. Koncentrujemy się tym razem na komodach do salonu. Ale te meble znajdują dla siebie miejsce właściwie we wszystkich pomieszczeniach: w sypialni, kuchni czy przedpokoju. To również dowód na ich wszechstronność.

 

Komoda z kolekcji Limon.Akurat ten model jest wyposażony w cztery szuflady i doskonale odnajdzie się w sypialni. Można w niej wygodnie zmieścić odzież, która nie wymaga wieszaka. Meble w tej kolekcji są wykonane z naturalnej okleiny dębowej z elementami drewna dębowego.

 

Komoda ma już ponad 300 lat, a nowoczesny design otwiera jeszcze większe możliwości przed projektantami, którzy potrafią wykorzystać możliwości tych mebli. W każdej z kolekcji, które zaprezentowaliśmy, do wyboru jest po kilka wariantów komód. Dzięki temu łatwo dobrać zestaw tych mebli odpowiedni do naszych potrzeb, stylu życia, aranżacji czy posiadanej powierzchni.

Udostępnij

Czytaj również

Witryny podświetlane. Żeby rozświetlić jesienne i zimowe wieczory
Stoły z metalem. Poznaj 5 modeli z klasą
Loft w każdym mieszkaniu