Mieć w domu jak w Prowansji. Meble z aurą ciepła i beztroski

Zależy Ci na tym, by stworzyć w domu przyjemną i przytulną atmosferę? Wybierz meble z pogodnym charakterem.

Na czym dokładniej polega styl prowansalski? Nazwa wskazuje na to, że jest związany z charakterystyką określonego regionu. I rzeczywiście można powiedzieć, że jest to rustykalny styl południa Francji. Typowe są dla niego, jak i dla całego tego regionu, naturalność, ciepło i przytulność. Prowansja od czasów rzymskich cieszy się opinią miejsca niezwykle przyjemnego i przyjaznego, a dziś jest jednym z ulubionych regionów Francji. Wielu z nas również kojarzy się z wakacyjną beztroską i śródziemnomorską swobodą.

Pejzaż tej krainy jest niezwykle kolorowy – tworzą go gaje oliwne, pola lawendy, winnice, urocze miasteczka, a wrażenie dopełniają zazwyczaj bardzo słoneczna aura i błękitne niebo. Łatwo można tu spotkać aromaty ziół, owoców, przypraw, z tymiankiem i rozmarynem na czele. A propos przypraw: pod względem kulinarnym Prowansja też ma sporo do zaproponowania, ale to już osobny temat.

W Prowansji życie toczy się wokół stołu, który jest miejscem długich spotkań, rozmów i oczywiście wspólnych posiłków. Meble w tym stylu najciekawiej prezentują się w rozświetlonych wnętrzach.

 

Meble w stylu prowansalskim są zwykle białe, ale na pewno nie jest to mroźny ton lodowca czy śniegów gdzie daleko na Północy, lecz raczej biel o odcieniu kojarzącym się z ciepłym światłem. Dodatkowo, typowe są nierówności czy przebarwienia na powierzchni mebli – tak jakby opowiadały swoją historię.

Prowansalskie meble mają tradycyjne kształty, funkcje i proporcje. Sprawdzają się od pokoleń i dla wielu osób takie klasyczne formy są tak ważne jak dobrze dopasowane ubranie, dzięki nim czują się we wnętrzach po prostu dobrze. Jeśli chodzi o tradycję, to np. kredens zajmuje w scenerii prowansalskiego domu bardzo ważne miejsce.

Styl prowansalski ma swój wyraźny profil, ale mimo to nie poddaje się modom. Wynika to z chyba z faktu, że łączy w sobie bardzo wiele elementów, które kojarzą się i sprzyjają temu, by czerpać przyjemność z życia.

 

Trzydrzwiowa szafa z kolekcji Provance. Specjalna technika postarzania nadaje meblom wyjątkowego uroku. Świetnie pasuje do tego stylu, który ma w sobie coś z nostalgii za dawnymi, dobrymi czasami, gdy życie toczyło się wolniej i spokojniej.

 

Jakie dekoracje pasują do stylu prowansalskiego?
Zacznijmy od kolorów. Jeśli Prowansja, to przede wszystkim jasne barwy – biel, beże i jasne brązy, kolor piaskowy i inne tony jasnożółte. Bardzo charakterystyczną barwą dla Prowansji jest również ochra. Jako dodatki świetnie odnajdują się w takich wnętrzach zgaszone odcienie koloru niebieskiego lub fioletowego.

Jakie dodatki odnajdą się w „prowansalskich” wnętrzach?
Ten styl lubi aranżacje z dekoracjami, choć warto zachować umiar. Sielski klimat dopełniają:

  • Suszone kwiaty
  • Motywy lawendowe
  • Motywy winne
  • Pastelowe dodatki
  • Soczysta, żywa zieleń oraz zioła w doniczkach (np. oregano albo bazylia).
  • Staromodne dodatki, które można wyszperać na targach staroci. Najlepiej poszukać dawnych, użytkowych przedmiotów żeliwnych

 

Kolekcja Provance, propozycja aranżacji jadalni. Paleta dobrze dobranych kolorów w elementach dekoracji świetnie współgra z wysmakowaną bielą mebli, skontrastowaną z elementami drewnianymi w ciemniejszych kolorach.

 

Do wnętrz w stylu prowansalskim pasują przedmioty wykonane z materiałów takich jak drewno, kamień, a także len, bawełna, wiklina czy ceramika (najlepiej jeśli będzie miała charakter rustykalny). Dodatki dekoracyjne nie powinny być wyszukane, lecz raczej praktyczne (nawet jeśli należą do minionej epoki w rozwoju techniki). Całość aranżacji powinna być jasna i przyjazna, ponieważ taka właśnie jest Prowansja.

Udostępnij

Czytaj również

Witryny podświetlane. Żeby rozświetlić jesienne i zimowe wieczory
Stoły z metalem. Poznaj 5 modeli z klasą
Loft w każdym mieszkaniu