Meble do pokoju dziennego. Jak je ustawić?

Spójna, całościowa aranżacja to podstawa, ale wygląd to nie wszystko. W pokoju dziennym spędzamy zwykle sporo czasu, dlatego bardzo liczą się też wygoda na co dzień i ergonomia.

Pokój dzienny spełnia wiele funkcji, dlatego zwykle jest w nim dużo różnych mebli – duży stół, krzesła, sofa, komoda, stolik kawowy, nieraz również większa szafa. Pewnie każdy widział już tak urządzony pokój, w którym meble różnią się kolorystyką, pochodzą z różnych stylów i wykonane są z różnych materiałów. Niektórzy powiedzą, że to ożywiające zestawienie, ale na dłuższą metę wprowadza niepokój, a na gościach robi wrażenie chaosu i nieporządku. 

Dlatego myśląc o aranżacji pokoju dziennego warto postawić na spójny styl, który jest przecież synonimem elegancji, ale może nawet ważniejszy jest fakt, że pozytywnie wpływa również na nasze samopoczucie, nadając wnętrzu optyczny porządek i spokój. Natomiast sposobem na wprowadzenie do takiej aranżacji indywidualnych akcentów są dekoracje. Najważniejsze, żeby mówiły o osobowości i zainteresowaniach właściciela. 
 

Kolekcja Sangero: w tej aranżacji centrum przestrzeni stanowi stół, a rolę tej strefy dodatkowo podkreśla ciekawa wykładzina.

 

7 rad, jak funkcjonalnie urządzić pokój dzienny

  1. Największe meble ustawiaj w różnych częściach pomieszczenia. Jeśli są ustawione np. tylko z jednej strony, to powstaje wrażenie nierównowagi. 
  2. Dopasuj proporcje mebli do wielkości pomieszczenia – zbyt duże meble działają przytłaczająco. Zasada jest prosta: duże wnętrza potrzebują mebli w rozmiarze XXL, natomiast w tych o mniejszej powierzchni najlepiej sprawdzają się meble smukłe i optycznie lżejsze. 
  3. Unikaj zbyt dużej liczby dekoracji, co nie znaczy, że trzeba je chować. Dekoracje niekoniecznie muszą być dyskretne, ale powinny być umieszczone z pomysłem. 
  4. Zadbaj o wolną przestrzeń, tak żeby móc swobodnie się poruszać. To kwestia ergonomii przestrzeni: np. przejście do drzwi balkonowych nie powinno być w żaden sposób utrudnione. Podobnie dostęp do okien i drzwi, a także możliwość poruszania się wokół stołu. 
  5. Rozmieszczaj meble równomiernie. Zbyt duża pusta przestrzeń na środku pomieszczenia nie stwarza przytulnego klimatu i wrażenia gościnności. Jeśli powierzchnia pokoju jest wystarczająco duża, to odpowiednio ustawiając sofę czy stół możesz łatwo podzielić pomieszczenie na strefy.
  6. Unikaj również zbyt jednostajnej kolorystyki. Co prawda malowanie ścian na biało jest popularne, jednak zbyt dużo bieli wprowadza monotonię. Bez obaw można wypróbować jasne odcienie koloru żółtego (wnętrze stanie się weselsze), beżowego (zyska na przytulności), zielonego lub niebieskiego (uspokajają).
  7. Warto też zadbać o wiele źródeł światła zamiast jednego dużego na środku sufitu (niewiele jest elementów tak mało „domowych”, a równocześnie tak rozpowszechnionych w domach, jak jaskrawe, wyizolowane światło padające z góry). Zwłaszcza, jeśli traktujemy nasz pokój dzienny jak prawdziwe centrum życia. Każde źródło światła wprowadza inny nastrój i służy innej funkcji.  Rozproszone światło będzie w sam raz przy oglądaniu filmu, ciepłe światło nad stołem jest doskonałe podczas posiłków, a jasne, skupione światło jest konieczne do czytania. 

 

Warto zadbać o kontrasty. Do białych mebli rustykalnych (tutaj kolekcja Provance) świetnie pasuje podłoga w kolorze ciemnym.

 

Niewielki, ale ciekawie zaprojektowany stolik (zobacz kolekcje Moreno) wraz z dodatkami potrafi świetnie zorganizować przestrzeń.

 

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]