Jak wyglądają dziś nowoczesne meble

Powiew nowości w czterech ścianach to niebanalna forma, ale bez fanaberii czy futurystycznych udziwnień. Króluje dopracowana elegancja skomponowana z nutą dynamiki.

Surowy, nieco zimny minimalizm, często w skandynawskim wydaniu, zdominował styl nowoczesny w ostatnich latach. Teraz się to zmienia – przychodzi powiew wiosennej swobody i ciepła. Jak dziś projektuje się meble w stylu nowoczesnym? Proste formy oczywiście nadal są podstawą, ale projektanci coraz chętniej wpisują w nie elementy nadające meblom optyczną lekkość i swego rodzaju „twist”. 
 

Eleganckie linie nie muszą oznaczać monotonii. Dynamikę mogą wprowadzić dyskretne skosy oraz ciekawe podziały brył (tu na przykładzie kolekcji Sangero. Bardzo ważne dla odbioru całości są też dopracowane detale (choć to akurat ponadczasową wartość), w tym przypadku stylowe ramki szklanych frontów i dobrze dobrane, wysokiej jakości uchwyty.

 
 

Można powiedzieć, że nowoczesne meble są pod pewnym względem, i to wcale nie marginalnym, bardzo tradycyjne: spośród materiałów niezmiennie numerem jeden pozostaje naturalne drewno. Design 2020 stawia przy tym na szlachetne drewno wzbogacone dodatkami innych materiałów – istotne, by były to materiały wysokiej jakości.

Trzeba tu dodać, że połączenie materiałów przynosi świetny efekt wizualny tylko wtedy, gdy przemyślany projekt spotyka się ze starannością i precyzją wykonania na najwyższym poziomie. Widać tu wyraźne podobieństwo designu mebli do dobrej nowoczesnej architektury. 
 

Charakterystyczne dla stylu nowoczesnego są od jakiegoś czasu kontrasty – element, który również wprowadza do wnętrza zrównoważoną dynamikę. Kolekcja Sangero to przemyślana kompozycja łącząca lite dębowe drewno, przyjazne i ciepłe, z ceramicznym, ciemnym dekorem.

 

Skoro mowa o dodatkach, to wspomnieć trzeba jeszcze o podświetlanych witrynach – to mocny punkt w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Jak wiadomo, rozproszone źródła światła wprowadzają przytulną i przyjemną atmosferę, a poza tym takie witryny działają jak miniaturowe inscenizacje dla naszych dekoracji i ulubionych przedmiotów. 

Meble nowoczesne, niezależnie od trendów w designie, powinny być też bardzo funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Funkcjonalne, czyli ergonomiczne, zapewniające wygodę mieszkańcom (i dopracowane pod tym względem w najdrobniejszych szczegółach) oraz dobrze wykorzystujące przestrzeń. Niezbędne jest dziś miejsce m.in. na sprzęt elektroniczny, bez którego trudno wyobrazić dziś sobie życie na co dzień.

Beże i szarości, a więc powrót do klasyki, to barwy charakterystyczne dla mebli nowoczesnych 2020. Na zdjęciu meble w wybarwieniu olej naturalny. Ważne, żeby wybierać meble, do których wykończenia zostały zastosowane ekologiczne (czyli zdrowe) materiały.

 

Wbrew wyobrażeniom z filmów i popkultury, nie idziemy w kierunku futurystycznych rozwiązań, które można oczywiście znaleźć, ale pozostają jednak ciekawostką. Jesteśmy przywiązani do dobrych proporcji i eleganckich linii, czyli rozwiązań w gruncie rzeczy uniwersalnych i ponadczasowych. 
 

Udostępnij

Czytaj również

Witryny podświetlane. Żeby rozświetlić jesienne i zimowe wieczory
Stoły z metalem. Poznaj 5 modeli z klasą
Loft w każdym mieszkaniu