Jak wybrać szafkę RTV?

Pytanie jest ważne: to mebel bardzo często zajmujący główne miejsce w salonie. Dlatego szafka RTV powinna wyglądać stylowo, ale także być funkcjonalna i bardzo praktyczna.

Miniaturyzacja sprawiła, że nawet potężne centrum audiowizualne nie wymaga dziś wielkogabarytowych urządzeń. Telewizory mają co prawda coraz większe ekrany, jednak stają się również coraz smuklejsze i opływowe, przez co ich ustawienie wymaga stosunkowo niewielkiej powierzchni, zwłaszcza w porównaniu do monstrualnych urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak szafka RTV to nie tylko „pokład” dla telewizora. Jeśli będzie funkcjonalna również pod innymi względami, na pewno docenimy to na co dzień. 

Wybierz praktycznie

Jak wybrać szafkę RTV? Bardzo istotnym parametrem jest na pewno wielkość telewizora. Warto zmierzyć jego wysokość i szerokość. Następnie dobierzmy szafkę tak, by była co najmniej o kilkanaście centymetrów szersza niż telewizor.

Kolekcja Selene: tradycyjne szafki pod telewizor to praktyczna i sprawdzona konstrukcja.

Druga ważna kwestia dotyczy liczby innych urządzeń, których używamy, jak np. różnego rodzaju dekodery czy odtwarzacze, a przecież coraz częściej dochodzą do tego również głośniki czy konsola do gier. Każde z tego rodzaju urządzeń powinno mieć własną przestrzeń – półkę lub wnękę, najlepiej otwartą (po to, żeby wentylacja odbywała się bez przeszkód). Powinniśmy też mieć do naszych urządzeń łatwy dostęp, nawet jeśli sterujemy nimi zdalnie.

Kolekcja Provance: dobre wzornictwo sprawia, że nowoczesną technologię łatwo wpisać również w styl retro.

Szafka RTV powinna dawać też możliwości przechowywania. Wynika to z faktu, że mamy w domu coraz więcej różnego rodzaju akcesoriów, jak choćby słuchawki, zasilacze, różnego rodzaju wtyczki, złącza itd., a do tego dochodzą również instrukcje i gwarancje na nasz sprzęt. Wygodnie mieć to wszystko w jednym miejscu i pod ręką. Niektórzy z nas mają również rozbudowane płytoteki. Większa (tj. z miejscem do przechowywania) szafka RTV może się przydać również na laptop, tablet, książki czy czasopisma. 

A do kompletu warto wybrać niewielki stolik kawowy. Przyda się na napoje czy przekąski w trakcie domowych seansów.

Kolekcja Moreno: Szafka RTV o bardziej nowoczesnym designie, większa i bardzo funkcjonalna.

Jak ustawić urządzenia elektroniczne na szafce RTV?

  • Sprzęt RTV umieść na otwartej wnęce lub półce. Zapewni to lepszy przepływ powietrza sprawiając, że urządzenia nie będą się przegrzewać.
  • Ze względu na wydzielaną temperaturę urządzenia nie powinny też stać zbyt blisko siebie.
  • Ekran telewizora umieść na odpowiedniej wysokości – nie wyżej niż na wysokości oczu oglądającej go osoby.
Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]