Jaki powinien być stół dla dwóch lub czterech osób? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze.
Przyjmuje się, że na nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy zwykle ok. 60 cm długości i przynajmniej 40 cm szerokości stołu. Przy czym bardzo przydaje się jeszcze dodatkowa przestrzeń na środku oraz po bokach. Dzięki temu wygodnie można postawić na stole np. sałatki, półmisek, dzbanki z wodą czy sokami, butelkę oliwy lub różnego rodzaju przyprawy.
Dlatego stół w mieszkaniu dla dwóch osób, zapewniający im pełny komfort spożywania posiłków i poczucie swobody, powinien więc mieć co najmniej 120-140 cm długości oraz minimum 90 cm szerokości. Bez kłopotu można też zaprosić wtedy gości.
Stół o takich wymiarach doskonale sprawdzi się w nieco większej kuchni, w salonie z aneksem kuchennym lub po prostu w pokoju dziennym. Natomiast w mieszkaniu rodzinnym mniejszy stół może być doskonałym uzupełnieniem większego. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to najlepiej ustawić go w kuchni, gdzie będzie spełniać rolę stołu śniadaniowego, zapewniającego wygodne miejsce na szybkie posiłki. Ale taka aranżacja stworzy też po prostu dodatkowe miejsce spotkań, przyciągając do kuchni domowników.
Dla rodziny, np. czteroosobowej, najbardziej komfortowym rozwiązaniem na co dzień będzie stół o długości 160 cm. Nie chodzi tu tylko o wygodę przy jedzeniu (pod tym względem wystarczyłby nieco mniejszy stół), ale
też o fakt, że stół kształtuje często centrum domowego życia. Dzieci lubią przy nim rysować, możemy na nim pograć w gry planszowe lub wspólnie przygotowywać posiłki.
Jak i gdzie ustawić stół?
Warto tu zwrócić uwagę na kilka prostych zasad
- Jeśli mamy w domu osobny pokój jadalny lub optycznie wydzielone miejsce i odpowiednio dużo przestrzeni, to stół najlepiej postawić w jego centrum. Podkreślimy w ten sposób rolę tego miejsca, a
poza tym taka aranżacja będzie zapraszała, by zająć miejsce i cieszyć się posiłkiem. - Jeśli zależy nam na tym, by miejsce oszczędzić, ustawmy stół krótszym bokiem do ściany. Warto przy tym zostawić między stołem a ścianą odstęp 2-3 cm. To na pozór drobiazg, ale sprawia, że tak ustawiony stół staje się w odbiorze lżejszy, a wnętrze optycznie bardziej przestronne.
- Tam, gdzie przy stole ustawione są krzesła, odstęp między jego krawędzią a ścianą lub innymi meblami powinien wynosić co najmniej 80 cm. To gwarantuje pełną swobodę poruszania się i siedzenia.
- Stoły prostokątne pozwalają zdecydowanie lepiej wykorzystać przestrzeń niż okrągłe lub owalne.