Jak ustawić sofę i stół w salonie? Co postawić przy oknie?

To pytania kluczowe, jeśli wnętrze gruntownie przemeblowujemy lub aranżujemy je całkiem od podstaw. Najważniejsze jest to, w jakich godzinach i w jaki sposób korzystamy z tych mebli. Chodzi o to, żeby jak najlepiej korzystać z naturalnego światła.

Na przykład: jeśli na sofie zasiadamy głównie w godzinach wieczornych, a przy stole nie tylko spożywamy posiłki, lecz również rozmawiamy z domownikami, gramy w gry planszowe, czytamy książki czy czasopisma, przeglądamy internet itd., to on powinien stać przy oknie.

Stół z kolekcji Moreno, charakteryzujący się prostą, lekką i nowoczesną formą. Ustawienie blisko okna sprawia, że swobodnie możemy tu spędzać dużo czasu, korzystając ze światła słonecznego.

 

Jeśli natomiast to sofa jest miejscem rodzinnych spotkań i rozmów, lektur czy surfowania po sieci, to ona powinna zająć miejsce pod oknem. Najlepiej wybrać dobrze nasłonecznione miejsce, jednak w przypadku sofy nie zawsze jest to możliwe: pamiętajmy, że duże meble nie powinny zasłaniać grzejników (a sofa ma zwykle największe gabaryty). Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest podstawą zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu.

Tu również przykład aranżacji z wykorzystaniem mebli z kolekcji Moreno. Jeśli na sofie spędzamy sporo czasu, to dobrym pomysłem będzie ustawienie przy niej nieco większego stolika, jak na zdjęciu. W tym przypadku stolik ma długość 125 cm, a szklane półeczki nadają mu lekkości i są bardzo funkcjonalne: pozwolą pomieścić kilka dodatkowych przedmiotów. Na takim stoliku bez kłopotu zmieszczą się kawa, przekąski, czasopisma lub książki oraz różne elektroniczne akcesoria.

 
 
 

Duże znaczenie ma też wielkość pomieszczenia oraz lokalizacja samych okien. Jeśli wnętrze jest względnie małe, a okno znajduje się tylko na jednej ścianie, to sofę najlepiej ustawić naprzeciwko lub prostopadle do niej. Dlaczego? Chodzi o to, że w niewielkim pomieszczeniu okno optycznie powiększa przestrzeń, dlatego nie powinniśmy siedzieć tyłem do niego. W większych pomieszczeniach nie jest to może tak istotne, ale szersza i dalsza perspektywa generalnie lepiej wpływa na nasze samopoczucie. Podsumowując: nieco więcej argumentów przemawia za ustawieniem pod oknem stołu, ale najważniejsze są nasze indywidualne preferencje. Warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw, zastanawiając się przede wszystkim nad tym, jak spędzamy w domu czas.

Liczą się wymiary

Pytanie: gdzie ustawić sofę i stół, jest bardzo istotne, ale urządzenie wnętrza od razu planujmy jako całość. Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie się zdecydujemy, warto wybrać meble z jednej kolekcji. Zwłaszcza, jeśli wymiary stołu, stolików, szaf itd. można swobodnie dopasować do wielkości naszych wnętrz, jak również do naszych potrzeb na co dzień. Łatwiej wtedy będzie znaleźć dla sofy i stołu najwłaściwsze miejsce, bez trudnych kompromisów, a aranżacja zyska spójny i funkcjonalny charakter.

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]