Jak urządzić przyjazny domowy kącik do pracy?

Podpowiadamy, jak niewielkie biurko wpisać w aranżację pokoju dziennego lub sypialni. Tak, żeby uzyskać jak najbardziej funkcjonalne, kompaktowe miejsce do pracy w domu, unikając jednocześnie atmosfery biura.

Bez wychodzenia z domu planujemy dziś podróże, zaglądamy do swojego banku, coraz częściej robimy zakupy itd. Wielu z nas również pracuje w domu, ale np. tylko w wybrane dni, przez godzinę lub dwie dziennie albo nieregularnie, od czasu do czasu. Taki elastyczny model życia zawodowego staje się coraz bardziej popularny. W każdej takiej sytuacji przydaje się miejsce, w którym wygodnie, spokojnie, w dowolnej chwili możemy usiąść z laptopem. Wcale nie ma potrzeby tworzyć dużego domowego biura (tym bardziej, że zwyczajnie nie zawsze jest gdzie). Wystarczy nam do tego celu niewielkie, kompaktowe biurko, które nie zajmie dużo miejsca, a będzie w pełni funkcjonalne. Jeszcze do niedawna byłoby o to trudno, ale dzisiaj sprzęty stały się smukłe, lekkie, zajmują niewiele miejsca i coraz częściej są bezprzewodowe. Pracując, korzystamy dziś z dokumentów przede
wszystkim cyfrowych, więc raczej nie ma obaw, że utoniemy i zagubimy się w przyniesionych z pracy segregatorach lub notatnikach.

Biurko z kolekcji Provance Laptop znajdzie dla siebie miejsce pod blatem, szuflada i niewielka szafka pomogą utrzymać porządek w różnego rodzaju dokumentach, materiałach i przyborach biurowych. Takie biurko z powodzeniem może też pełnić funkcję toaletki. Postarzane drewno nadaje mu wyjątkowego charakteru.

 

Gdzie i jak ustawić biurko?

Czy stawianie małego biurka w sypialni to dobry pomysł? Tak, to pomieszczenie zwykle najspokojniejsze w całym domu, więc jeśli pracując lubimy się wyłączyć i mocno skoncentrować, to takie biurko będzie dla nas jak azyl. A po skończonej pracy laptop i inne materiały wystarczy schować do szuflady, tak żeby sypialnia zachowała atmosferę relaksu i odpoczynku. A takie niewielkie, stylowe biurko może z powodzeniem pełnić rolę np. stolika nocnego.

Kompaktowe biurko z kolekcji Selens, z wygodną szufladą, rozwiązanie w sam raz do sypialni, ale też innych wnętrz, zwłaszcza zaaranżowanych w nowoczesnym stylu. To również przykład na to, jak można wykorzystać takie biurko w celach dekoracyjnych.

 

Z drugiej strony, w pokoju dziennym jest zwykle więcej przestrzeni i światła. Niewielkie biurko można łatwo wkomponować w aranżację wnętrza, na pewno nie zdominuje przestrzeni. Warto wybrać biurko stylem pasujące do naszych mebli, a najlepiej z tej samej kolekcji. Wtedy całość zyska spójny charakter, biurko będzie stanowić centrum strefy przeznaczonej do pracy, a przy tym unikniemy atmosfery biura, przez wielu z nas odbieranej jako nużąca, nieprzyjazna i niesprzyjająca kreatywności.

Co więcej, takie biurko może też z powodzeniem pełnić funkcje dekoracyjne. Można na nim postawić np. oprawioną fotografię, wazony z kwiatami czy stylową lampkę. Może też służyć jako dodatkowy stolik kawowy. Czy jest lepszy przykład równowagi między pracą a życiem prywatnym?

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie wybierzemy, biurko najlepiej postawić pod lub blisko okna, w miarę możliwości tak, żeby światło słoneczne padało z lewej strony (oczywiście dotyczy to osób praworęcznych). Pamiętajmy też, że sztuczne światło nad biurkiem powinno być jasne, o ciepłej barwie.

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]