Jak czyścić i dbać o meble. 10 najważniejszych zasad

Dowiedz się, jak na co dzień pielęgnować meble olejowane i woskowane.

Drewno i okleina są materiałami naturalnymi, dlatego mają zróżnicowane odcienie, zakrzywienia włókien, kolorystykę, słoje, liczbę sęków, promienie rdzeniowe. Można powiedzieć, że na meblach wykonanych z takich materiałów jest zapisana historia drzewa. Na tym polega ich urok i wartość, tym nas przyciągają.

Kolekcja Romantica: połączyliśmy tu dwie techniki wykończenia powierzchni mebli – lakierowania oraz olejowania.

 

Drewniane meble potrafią służyć przez dziesięciolecia. Jednak trzeba o nie zadbać. Na co dzień wystarczy je chronić przez kurzem, wilgocią i kontaktem z przedmiotami gorącymi (albo elektroniką emitującą ciepło) lub z ostrymi krawędziami, a także szybko i odpowiednio reagować w sytuacjach, gdy na powierzchni mebli pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia. 

Bardzo duże znaczenie ma również to, jakich materiałów i środków używamy do czyszczenia mebli. Najlepiej stosować do tego celu miękkie akcesoria oraz nieinwazyjne środki (bezwzględnie trzeba unikać syntetycznych środków czyszczących). 

Jak czyścić i dbać o meble olejowane i woskowane

  1. Do przecierania mebli używaj miękkiej ściereczki, suchej lub lekko wilgotnej.
  2. Nie używaj ostrych gąbek ani innych przedmiotów lub środków rysujących.
  3. Nie używaj do mycia mebli płynu do naczyń, płynu do mycia szyb czy różnego rodzaju innych syntetycznych detergentów. Pamiętaj, że wszelkie tego rodzaju płyny lub środki zmywają powłokę ochronną mebli, zmniejszając ich trwałość!
  4. Wycieraj mokre plamy, najlepiej jak najszybciej. Używaj do tego ściereczki tekstylnej lub papierowej. Unikaj przy tym rozcierania cieczy na powierzchni.
  5. Nie pozostawiaj plam i zabrudzeń np. spożywczych, nie pozwalaj, by zaschły. Najlepiej usuwaj je jak najszybciej.
  6. Wycieraj meble zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.
  7. Chroń meble przed gorącymi przedmiotami, ponieważ mogą spowodować odbarwienie powierzchni. Gorące talerze, kubki, garnki itd. ustawiaj zawsze na odpowiednich do tego matach.
  8. Podkładki kładź również pod telewizor, radio, laptop czy lampę stojącą, jak również pod cięższe przedmioty. Unikaj ustawiania na meblach przedmiotów z ostrymi krawędziami, ponieważ mogą zarysować powierzchnię. 
  9. Nie ustawiaj mebli w pobliżu lub w bezpośrednim kontakcie ze źródłami ciepła.
  10. Unikaj umieszczania mebli bezpośrednio w świetle słonecznym.

 

Jeśli powstanie szkoda, masz pytania lub potrzebujesz rady dotyczącej pielęgnacji mebli, skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem.

W następnym wpisie odpowiemy na pytanie, jak konserwować meble olejowane i woskowane LINK. 

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]