Meble rustykalne lub postarzane pasują zarówno do współczesnego domu, jak i do mieszkania w mieście. Mają w sobie naturalność, która działa odświeżająco.
Zacznijmy od tego, że styl rustykalny to bardzo pojemne pojęcie. W wersji skandynawskiej jest lekki, przyjazny i bardzo jasny. Wariant brytyjski kojarzy się z ciężkimi meblami z ciemnego drewna, masywnym, wygodnym fotelem oraz wrażeniem stałości i trwałości. Z kolei w wersji prowansalskiej łączy w sobie poczucie zakorzenienia i zwiewności, ciesząc oczy dopracowanymi detalami. A przecież jeszcze inaczej wygląda styl rustykalny w Hiszpanii czy w Stanach Zjednoczonych.
To tylko pokazuje, że możliwości i ścieżek, którymi można pójść urządzając wnętrza przy pomocy tego rodzaju mebli, jest bardzo wiele. Tym bardziej, że pomysłowe i fantazyjne mieszanie różnych stylów jest dziś modne, ponieważ pozostawia dużo przestrzeni dla indywidualizmu.
Wdzięk i naturalność w nowoczesnym wydaniu
Okazuje się, że meble nawiązujące do klimatu uroczych wiejskich domów i posiadłości wcale nie „gryzą” się również z nowoczesną architekturą. Przeciwnie: potrafią się świetnie uzupełniać.
Na przykład komoda z postarzanego drewna może być wyróżniającym się elementem w typowej minimalistycznej aranżacji, gdzie na pierwszym planie jest oszczędna forma. Duży, solidny stół tego typu będzie znakomicie współgrał z salonem w lofcie lub soft-lofcie. W stylu prowansalskim można bez przeszkód urządzić całe, kompaktowe mieszkanie w mieście, nawet jeśli za oknem nie widać łąk i lasów.
Pamiętajmy przy tym, że nowoczesne meble w stylu rustykalnym lub postarzane powinny cechować się klarownymi liniami i formą, precyzyjnym wykonaniem, funkcjonalnością oraz wysoką jakością drewna.
Dlaczego styl rustykalny i pokrewne, jak choćby shabby chic, przeżywają dzisiaj renesans? Co nas pociąga w tego rodzaju meblach? Chyba to, że dzięki nim wnętrza stają się bardziej przytulne i cieplejsze. W nieuchwytny sposób tworzą atmosferę, którą wielu z nas od razu, intuicyjnie nazwie domową.
Do takiej aranżacji, w której dominują przecież trwałe drewniane meble, pasują również tekstylia z naturalnych materiałów, jak len czy bawełna, a także dekoracje i dodatki z ceramiki, kamienia czy rattanu.