Białe meble. Poznaj wiosenną inspirację

Wprowadzają do wnętrz więcej światła i optycznie powiększają przestrzeń, a na dodatek świetnie sprawdzają się w aranżacjach bazujących na różnych stylach. Dowiedz się, co mają w sobie białe meble i jak można je urozmaicić.

Biel to kolor kojarzący się ze światłem i czystością, a także uznawany za ponadczasowy. I faktycznie coś w tym jest, ponieważ jeśli przyjrzymy się najważniejszym trendom ostatnich kilkudziesięciu lat, to okazuje się, że białe meble po prostu nie ulegają sezonowym modom. Jest odwrotnie, to raczej różne cieszące się ogromną popularnością style urządzania wnętrz chętnie bazują na białych meblach: od prostego stylu skandynawskiego, chłodnych aranżacji industrialnych, przez rustykalny, ciepły styl prowansalski czy shabby chic, po art deco lub styl eklektyczny, czyli mieszany.

Co takiego jest jeszcze w białych meblach?

Przede wszystkim, optycznie czynią przestrzeń bardziej przestronną, co ma znaczenie nie tylko we wnętrzach o mniejszej powierzchni, a jednocześnie potrafią nadać pomieszczeniom kameralny, zaciszny charakter. Poza tym, są postrzegane jako eleganckie, otwierając przy tym duże możliwości dla nowych pomysłów.

Meble w kolekcji Romantica są wykonane z litego drewna sosnowego oraz naturalnej okleiny dębowej.

Czy białe meble wszędzie czują się dobrze?

Z pewnością są bardzo uniwersalne. Bardzo często zadawane jest np. takie pytanie: jakie kolory podłóg pasują do białych mebli? Okazuje się, że takie meble świetnie współgrają właściwie z każdym kolorem desek lub paneli podłogowych czy terakoty. Np. barwy kremowe i beżowe stworzą z białymi meblami jasną, spójną i, opisując to wrażenie obrazowo, słoneczną całość. Przy takim połączeniu warto jednak zadbać o dodatkowe kolorystyczne akcenty, np. w postaci niebanalnych dekoracji.

Z kolei jasnoszara podłoga w połączeniu z białymi meblami nadaje wnętrzom atmosferę spokoju i umiaru, typową dla klasycznych aranżacji. Co dla wielu osób jest ważne: takie pomieszczenia sprawiają jednocześnie wrażenie przyjaznych. Jeśli dodamy do tego rodzaju aranżacji coś indywidualnego, np. elementy dekoracyjne nawiązujące do naszego hobby, to stworzymy wnętrza przytulne i zapraszające.

Natomiast podłoga utrzymana w ciemniejszych tonach stworzy z białymi meblami przyjemny w odbiorze geometryczny kontrast, nadając wnętrzu nieco wyrazistości. Można powiedzieć, że uzyskamy w ten sposób lekkość połączoną z charakterem.

Biel w konturach

Jeśli chodzi o konfekcję, to biel daje ogromne możliwości łączenia kolorów. W przypadku aranżacji wnętrz szukamy jednak raczej stylowej równowagi, chociaż to wcale nie znaczy, że nie zależy nam na elementach urozmaicających i w proporcjonalny sposób wzbogacających pomieszczenia. Pod tym względem ciekawy efekt daje kolekcja Romantica. Elementy białych mebli są tu wykonane z ciemniejszego drewna, co podkreśla ich kontury i optycznie ożywia przestrzeń. Warto się przyjrzeć, jak wykonane są np. blaty stołów i stolików, a także górne i dolne cokoły kredensów, szaf czy komód w tej kolekcji.

Elementy z ciemniejszego drewna podkreślają kontury. Możliwości urozmaicenia aranżacji jest tu więcej. Np. krzesła w kolekcji Romantica dostępne są w trzech wyraźnie zróżnicowanych wariantach.

 

Na przykładzie kolekcji Romantica widać, że szczególny urok ma też białe drewno postarzane. Takie meble świetnie komponują się m.in. z zielenią oraz różnymi dekoracjami, zwłaszcza w stylu retro. A poza tym mają w sobie „to coś”, co powoduje, że stwarzają przyjazną, domową atmosferę.

Udostępnij

Czytaj również

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. 4 kluczowe pytania
Jak przytulnie urządzić pokój dzienny
Stoły do salonu: 9 pytań, które pomogą wybrać model dla Ciebie [poradnik]